Rumlara Yaptığımız Süreğen Katkı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 15 Ocak 2015 Saat : 7:59


 

Rum tarafı kapalı dükkanlarJCC Payment Systems Limited (JCC) şirketi, Kıbrıs Rum Yönetiminde kredi kartı kullanılarak yapılan harcamaların ana işlem merkezi. Daha basit ve anlaşılır düzeyde bir tanımlama yapabilmek için “JCC şirketi tüm kredi kartlarının Kıbrıs Rum ana bayisi”dir de denilebilir.

 

2014 yılında Kıbrıslı Türklerin Rum tarafında, Kıbrıslı Rumların da Türk tarafında yaptığı harcamaları, JCC şirketi 2014 yılı kapandıktan sonra açıkladı.

 

Bu rakamlar bana göre çok ürkütücü.

2014 yılı sonunda nüfusları yaklaşık 865 bin olan Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türk tarafında harcadıkları miktar 6 milyon 507 bin 786 Avro iken, nüfusları yaklaşık 280 bin olan Kıbrıslı Türklerin güneye geçebilen yaklaşık 200 bininin, Kıbrıs Rum tarafında harcadığı miktar 16 milyon 808 bin Avro.

 

JCC’nin açıkladığı rakamlara bakıldığında, adanın kuzeyinde yaşamlarını sürdüren Kıbrıslı Türklerin Rum kesiminde, güneyinde yaşayan Kıbrıslı Rumların da Türk kesiminde yaptıkları harcamaların nüfusa göre büyük bir tezat teşkil ettiği görülmekte. Eğer nüfusa orantılı olarak harcama yapılsaydı, Rumların Kıbrıs Türk tarafında 6.5 milyon Avro yerine yaklaşık 65 milyon Avro harcamaları gerekmekteydi. Rumlar kendi devletlerinin çıkarlarına ve ekonomilerinin gelişmesine öncelik tanıdıklarından Kıbrıs Türk tarafında sadece elzem olanı almakta ve hiç para harcamamaya gayret göstermektedirler.

 

Kıbrıs Rum tarafında, Kıbrıslı Türklerin harcadıkları 11.6 milyon Avro’nun dağılımı yaklaşık olarak aşağıdaki gibi olmaktadır.

2 milyon 100 bin Avro KDV olarak Kıbrıs Rum Yönetimine gitmektedir.

(Bu KDV’nin ise 1 milyon 400 bin Avro’su Kıbrıs Rum Maliye Bakanlığı, 700 bin Avro’su da Rum Milli Muhafız Ordusu kasasına girmektedir.)

2 Milyon 230 bin Avro’su perakende satış yapan yerlere kar olarak kalmakta, bunun da yaklaşık 540 bin Avro’su gelir vergisi olarak Kıbrıs Rum Yönetimi kasasına girmektedir.

1 Milyon 454 bin Avro’su ithalatçı şirkete kar olarak kalmakta, bunun da ortalama 363 bin Avro’su gelir vergisi olarak Kıbrıs Rum Yönetimi kasasına girmektedir.

Tüm bu giderler çıktıktan sonra geri kalan 5 milyon 816 bin Avro tüketim maddelerinin ithalatı için yurt dışına tekrar alım için gönderilecektir.

Bu harcamalar alt alta toplanırsa, Kıbrıslı Türklerin 2014 yılında Kıbrıs Rum kesiminde yaptıkları 11.6 milyon Avro’luk harcamanın;

700 bin Avro’sunun Rum Milli Muhafız Ordusuna,

2 milyon 303 bin Avro’sunun Kıbrıs Rum Yönetime,

2 milyon 781 bin Avro’sunun da Kıbrıs Rum Esnafına, çalışanına, Elektrik Kurumuna ve benzeri yerlere gittiği görülmekte.

 

Açıkçası Kıbrıs Rum tarafında yapılan bu harcama ile KKTC devletimiz 2 milyon 303 bin Avro, esnafımız 2 milyon 781 bin Avro ve Güvenlik Kuvvetlerimiz de 700 bin Avro gelirden mahrum edilmiştir.

 

Kıbrıs Rum tarafında yaptığımız bu harcamalarımız ile 1963 yılından beri kuyumuzu kazan, bize Kıbrıs adası üzerinde ne şekilde olursa olsun yaşam hakkı tanımak istemeyen Kıbrıs Rum Yönetimin hem devletine, hem tüccarına hem de binlerce vatandaşımızın katili Rum Milli Muhafız Ordusuna (RMMO) her yıl gittikçe artan katkılarda bulunmaktayız.

 

Kıbrıs Rum tarafında alışveriş yaparken, hem kendi devletimizin gelir vergisi, KDV  ve gümrük harçları kaybını, esnafımızın ayakta durabilmesi için olmazsa olmaz olan gelirinden mahrum edildiğini, özel sektörde çalışan personelin gelir kaybı nedeni ile azalacağı gerçeğini ve devletimizin gelir kaybından dolayı kamu görevlilerinin maaşlarını ödeyemez duruma geleceğinden, bu açığı kapatabilmek için ilave vergilerin KKTC halkının sırtına konmak zorunda kalınacağını hatırlamak gerekmektedir.

 

Ata ATUN

e-mail: ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.org

Facebook: Ata Atun

15 Ocak 2015

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 123
  Rumlara Yaptığımız Süreğen Katkı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar