RUMLARIN AB HÜSRANI

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 18 Ekim 2011 Saat : 6:10


 

Mağusa-Lazkiye seferi Rumların başına hiç beklemedikleri politik bir bela açtı.

Seferleri durdurmak için her yolu deneyen Rumlar, baktılar gördüler ki, Türkiye ile baş edemiyorlar ve Suriye’ye de söz geçiremiyorlar, konuyu hemen 2 yıl önce Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye yapılan doğrudan uçuş konusunda olduğu gibi AB’ye aktardılar.

 

AB’nin derhal tedbir alacağından ve Mağusa’yı kapalı liman ilan edeceğinden emin olarak bütün Rum ve Yunan personel ile milletvekillerini seferber ederek her zaman yaptıkları gibi kendi çıkarları doğrultusunda görüş çıkarttırmaya çalıştılar.

 

Bir yandan AB’nin Genişlemeden Sorunlu Komisyonunda Mağusa-Lazkiye deniz otobüsü seferlerini engelleme çalışmaları devam ederken, diğer taraftan da Başpiskopos Hrisostomos yanında Baf Piskoposu Yorgos ile birlikte Gürcistan Patriği Elias’ın göreve gelişinin 30.cu yılı kutlamasına katılmak üzere 11 Ekim Perşembe günü 5 günlük bir ziyaret için Gürcistan’a gitti.

Tabi orada tüm Ortodoks aleminin Patrikleri ve Başpiskoposları buluştular. Yunanistan Başpiskoposu Hristodulos yatağa düşecek denli kanser hastası olduğu için bu kutlamalara katılamadı.

Hrisostomos, ustası ve baryası  Fener Patriği Bartholomeos ile Gürcistan’da 14 Ekim gecesi uzun bir görüşme yaptı. Sonra da Patrik Elias’la birlikte üçlü bir görüşme yaparak, Mağusa-Lazkiye arasında sefer yapan deniz otobüsünün Güristan Bayrağı taşıması nedeni ile Gürcistan hükümeti üzerinde baskı kurmak ve seferleri durdurmak konusunda görüş birliğine vardılar.

Gürcü hükümeti, halk arasında çok etkili olan Ortodoks din adamlarından gelen bu baskı nedeniyle, Akgünler Şirketine bir yazı göndererek, seferlerin tekrarı halinde bayraktan çıkarılacaklarını bildirdi.

 

Sonuçtan çok memnun kalan Rum yöneticiler, Akgünlerin gemisinin Gürcü bayrağından çıkıp bir başka devletin bayrağı altına girerek seferlere devam etmesi olasılığına da bir son vermek ve konuyu, hava ulaşımındaki ambargonun bir benzerine dönüştürerek kesin olarak durdurmak amacı ile AB’ye başvurdular.

 

AB’nin genişlemeden sorumlu komisyonu kendilerine bekledikleri yasaklama yanıtını vermek yerine açıkça aba altından sopa gösterdi. Diplomatik teamüllere uygun olarak verdikleri yanıtta, yaptıklarının yanlış olduğunu ve bu güne kadar “Mağusa limanının kapalı liman olduğu” palavrası ile dünyayı kandırdıklarını ama denizcilik kurallarına göre böyle bir kararın sadece ve sadece Güney Kıbrıs Rum Yönetimini bağladığını ve bunun siyasi olarak yaygınlaştırılamamacığını belirttiler.

Rumların, “Mağusa limanının kapalı liman olduğu” ve gemilerin bu limana gitmemeleri gerektiği iddialarını devam ettirmeleri durumunda da, olayların aksi yönde gelişebileceğini ve sonuçlarının, Türkiye-AB müzakerelerinde dondurulan “Ulaşım” başlığının müzakerelere açılması ile “Mağusa Limanı”nın Direk ticarete resmen açılmasına kadar gidebileceğini resmi ağızdan belirttiler.

 

Akgünlerin deniz otobüsü bu gün, Gürcistan bayrağı ile Mağusa-Lazkiye seferini yapacak. Gemi, taşıdığı Gürcistan bayrağından çıkarılmış veya Gürcistan gemi sicilinden düşürülmüş değil. Kendilerine gönderilen sadece bir uyarı yazısı.

Tabii Gürcistan hükümetinin Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Dairesinin gönderdiği uyarı yazısındaki, bayrağın iptal edilebileceği gerekçeleri, uluslararası denizcilik kurallarına göre geçerli değil.

Akgünler şirketinin, uluslararası denizcilik kuralları çerçevesinde geçerli bir neden, yasal yollardan kendilerine belirtilmeden Gürcistan bayrağından çıkartılmaları ve gemi sicilinden kayıtlarının silinmeleri durumunda, Gürcü hükümetini dava etmek hakları var ve şimdilik bu hakları saklı.

Bunun yanında, böyle bir işlemden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin Gürcistan üzerindeki yaptırımlarını ve kısıtlamalarını da Gürcü hükümetinin nasıl göğüsleyebileceği de ayrı bir sorun yaratacak Gürcü hükümeti için. Rumların hatırına, ekonomileri ile ticaretlerinin büyük bir bölümüne hakim olan Türkiye ile ters düşmeyi göze almaları uzak bir ihtimal gibi gözüküyor.

 

Kıbrıs sorununu kendi çıkarları doğrultusunda daha kolay çözeceklerini hesaplayarak içine girdikleri Avrupa Birliği, Rumlar için bir hayal kırıklığı ve hüsran olmak üzere.

 

Brüksel, Rumların boynunu eline geçirdi ve hiç durmadan da sıkıyor. Rumların Makarios döneminden kalan ve BM’de tepe tepe kullandıkları “Bağlantısız ülkeler” mirasları da bitti.

AB’ye girmekle aynı düzeyde bir başka mirasa konduklarını sanan Rumlar Kıbrıs’ın tümünü AB’yi arkalarına alarak ele geçirecekleri hayallerine kapıldılar ama Kıbrıs konusunda kullanıldıklarını fark eden AB ülkeleri, tam tersi bir davranışla Rumları iyice kontrolleri altına almaya başladılar. Artık Lefkoşa’nın idaresi Rumların elinde değil.

Rumların AB içindeki yıldızı da iyice söndü.

 

Kırkı yıldır sürdürdükleri tüm uygulamaları terk etmeleri ve AB standartlarına uymaları için AB’nin ilgili Komiserlerinden uyarı üstüne uyarı gelmeye başladı Rumlara.

Yolcuların hakları, Biometrik pasaportlar, Şahısların dolaşımı, Seveso direktifi ve Ses kirliliği konusunda uyarı yazıları gönderildi Güney Kıbrıs Rum Yönetimine. Bunlara ilaveten de üveyik avı, yenilenebilir enerji kaynakları, karbondioksit denetim sistemi ve atıklarla ilgili dört dosya da aleyhlerine askıda bulunuyor.

 

İçlerine girip, Bizans entrikaları ile AB’yi idare edebileceklerini sana Rumları AB avucu içine aldı ve pressaya soktu.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 55
  RUMLARIN AB HÜSRANI için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar