Rumların [Ortak] Federal Devlet Anlayışını biliyormuyuz? 5

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 1 Nisan 2004 Saat : 8:08


 

Bu gün herkes heyecanlı. Yerel Gazetelerde 4.cü Annan planı yayınlanmış ve ilgili haritalar basılmış. Radyo ve Televizyonlarda yorumlar yapılmakta ve açıklamalar verilmekte. Her kes Annan planı ile yatmakta, Annan planı ile kalkmakta.  Annan Planı hakkında konuşma duyan, pür dikkat dinlemekte ve bir şeyler anlamaya çalışmaktadır.

Nedense sanki her şey Annan Planı içindeymiş gibi ve Kıbrıs Sorunu sadece Annan Planı ile çözülecekmiş gibi herkesin odak noktası sadece bu plan. Aslında ve gerçekte Annan Planı beraberinde olan 8,800 sayfalık 114 adet Federal Yasa ile birlikte okunmalı ve yorumlanmalı.

Pazartesiyi Salı’ya bağlayan gece boyu çalıştıktan sonra, Salı sabahı saat 08:00’de yorgun argın 11 katlı eski Ticaret Bankası binasından dışarı adım attığımdan beri aklımda hep  kurulması planlanan “BİRLEŞİK KIBRIS CUMHURİYETİ,  4.cü Annan Planı ve beraberindeki ilgili Federal Yasalar var.

Hepsi beynimde fırıldak gibi dönüyor. Annan planında biz Kıbrıs Türklerine yeni bir şeyler (daha) verilmiş havası var ama verilenlerin 100 misli fazlası, ilgili Federal Yasaların içine hiç hissettirilmeden saklanarak bizden geri alınmış.

Bu gün sabah sohbet ettiğim ve çok sevdiğim Müdür görevindeki bir kamu görevlisi arkadaşıma şaka yollu olarak “Bir an evvel kahve yapmayı öğrensen iyi olur. Eğer Federal memur olacaksan Müdürlüğünü unut, bu Federal Yasalara göre Türkler ancak alt kademede görev yapabilecekler. Sen de belki ilgili Bakanlıkta, Federal kahveci mevkiinde kendine uygun bir yer bulursun” dedim.

Gülüştük ama söylediklerimde bana acı veren ve herkese acı vermesi gereken bir gerçek payı vardı. Her ne kadar Annan Planı, Federal Bakanlıkların tüm kademelerinde %66-%33 ve yurt dışı temsiliyetlerde de %50-%50 Kıbrıs’lı Türk ve Rum’un olmasını öngörüyorsa da, Federal Yasalar, özellikle üst kademe görevlerinde Avrupa muktebasatına uyum sağlamış, Avrupa Birliği resmi anlaşmaları ve sözleşmelerine uygun vasıflarda, çalışacağı Bakanlık ile ilgili Avrupa Birliğinin düzenlediği konferanslara katılmış ve Avrupa Birliği’nin ilgili birimlerinde eğitim ve kurs görmüş memurların görev yapmasını şart koşmaktadır.

Bu şartlarda 3 Mayıs Pazartesi günü  göreve başlayacak Federal Devletin tüm üst kademe memurları, Avrupa Birliği’ne uyum sağlamak için 4 sene evvel uyum çalışmalarına başlamış ve gerekli eğitimden geçmiş Rum memurlardan oluşacaktır.

(Devam edecek)

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 84
  Rumların [Ortak] Federal Devlet Anlayışını biliyormuyuz? 5 için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar