Rumların [Ortak] Federal Devlet Anlayışını biliyormuyuz? 6

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 2 Nisan 2004 Saat : 8:12


 

Büyük bir olasılıkla 3 Mayıs Pazartesi günü  göreve başlayacak Federal Devletin tüm üst kademe memurları, Avrupa Birliği’ne uyum sağlamak için 4 sene evvel uyum çalışmalarına başlamış,  Avrupa Birliği resmi anlaşmaları ve sözleşmelerine uygun vasıflarda, çalışacağı Bakanlık ile ilgili Avrupa Birliğinin düzenlediği konferanslara katılmış ve Avrupa Birliği’nin ilgili birimlerinde eğitim ve kurs görmüş Rum memurlardan oluşacaktır.

Bu olasılıktan kaçmak için Annan Planını öne sürüp, %66-%33 oranında  memur atamak istesek bile  sizin kamu görevlileriniz arasında yetişmiş, deneyimli ve Avrupa normlarına uygun her hangi bir memur bulun­mamaktadır. Biz onları Avrupa’ya eğitime gönderelim, eğitilsinler gelsinler zamanla üst mevkilere yük­selirleryanıtını vereceklerdir.

Tam “ölme eşşeğim ölme” Atasözüne uygun bir durum. Bizim Türk memurların AB’ye uyum sağlama çalışmalarına başlaması, çalışacağı Bakanlık ile ilgili Avrupa Birliğinin düzenlediği konferanslara katılması, Avrupa Birliği’nin ilgili birimlerinde eğitim ve kurslarını tamamlaması ve Avrupa Birliği resmi anlaşmaları ve sözleşmelerine uygun vasıflara gelmesi, en az 5 sene alacaktır. Yani nerden baksanız 2010 yılına kadar Federal Devletin tüm üst kademe memurları Rum olacaktır.

5 sene sonra, uyum çalışmaları ve eğitimini tamamlayarak uygun vasıflara haiz memur haline gelen her Kıbrıs’lı Türk Kamu görevlisi, derhal uygun bir üst kademe görevine atanacak diye bir kural da yok maalesef bu Federal Yasalarda. Uygun zaman ancak, o mevkide bulunan Rum Federal Kamu görevlisinin bir üst kademeye terfi ettiği veya emekli olduğu zaman oluşacaktır.  Eğer sırada bekleyen başka bir Rum yoksa, bizim Kıbrıs’lı Türk nihayet sorumlu bir mevkiye gelmiş olacaktır. Doğal olarak bunun gerçekleşmesi için de emekli yaşının gelmemiş olması veya işten istifa etmemiş olması gerekmektedir.  Bu 5 yıl, Rum amirlerin gözetim, denetim ve emri altında nasıl geçecek o da ayrı bir konu.

Bunların hepsine ilaveten küçücük bir sorun daha var. İngilizce dilini belli bir seviyede bilmek. Bu belli seviyenin ne olduğunu bilen varmı bilmiyorum ama ben bunun benzerini Federal Yasaların birinin içinde gördüm.  Annex III, Attachement 11, Yasa 10, sayfa 10, madde 12, 1.ci bend, (d) şıkkı.  Bu madde kaptanlık sertifikası almak için gerekli şartlardan bir tanesi ve İngilizcesi şöyle;

(d) have good command of the English language at the level of Cambridge First Certificate or equilavent;

Bu şart Türkçe olarak “İngilizce dilini, Cambridge Birinci sertifikası veya eşedeğeri seviyesinde iyi bilmek” şeklinde yorumlanabilir.

(Devam edecek)

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 101
  Rumların [Ortak] Federal Devlet Anlayışını biliyormuyuz? 6 için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar