Rumların sevinci beni de keyiflendirdi

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 1 Ekim 2005 Saat : 12:05


 

Avrupa Parlamentosu kararı açıklandıktan ve COREPER’in bir türlü 3 Ekim AB-Türkiye Müzakere Çerçevesi içeriğinde anlaşamayıp sürekli ertelenmesinden sonra dün Kıbrıs Rum tarafında çıkan gazetelerin tümünü okudum ve büyük bir keyif aldım.

Gerçekten de yazılanlardan büyük keyif duydum.

Dünkü Rum basınına göre Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgili kararı nedeniyle Rum tarafında da, benim gibi, büyük bir “keyif hâkim”. Tabi benim keyfim Rumların keyfinden kaynaklanıyor ya o da başka.

Dünkü yazılı basına göre, en sağından en soluna, en yeşilinden en kırmızısına, en Hıristiyanından en halkçısında kadar bütün Rum siyasi partileri, Avrupa Parlamentosu’nun ilgili kararını Rum hükümetiyle aynı şekilde okumuş ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’ne ve Avrupa Birliği’ne karşı bütün yükümlülüklerini yerine getirmesi için Türkiye’ye baskı yapılmasını beklediklerini açıklamışlar. Hatta bazıları az bile bulmuş istenenleri.

Keyfim nereden kaynaklanıyor biliyormusunuz? Rumların gerçek yüzlerini, yıllardır maske arkasında saklayıp bize göstermediklerini yüzlerini nihayet net ve açıkça görmekten kaynaklanıyor.

Bakın aşağıda, en iyisinden en kötüsüne, Türk dostu diye geçinenler dahil, Türklerle kardeş kardeş, kucak kucağa beraber yaşayabiliriz diyenler da dahil olmak üzere tümünün neler dedikleri var.

Öncelikle, hem Türk dostu gözükenler hem de Papadopulos, zaferin kendilerine ait olduğu söylüyorlar ve neredeyse de kapışmak üzereler.

Rum muhalefet kanadı AP’nin ilgili kararının, Avrupa Halk Partisi’nde kendi yaptığı girişimler sayesinde çıkmış olmasından dolayı mutluluklarını dile getirirken, iktidarın ortanca ortağı ve Papadopulos’un başkanı olduğu DİKO, bu başarının Başkan Tasos Papadopulos’a ait olduğunu iddia ediyor.

DİKO ‘Avrupa Parlamentosu kararında; Türkiye’nin işgal ordularını çekmesine yönelik net perspektif, Türkiye’nin Gümrük Birliği Ek Protokolünü AB bütün yeni üyeleri için hayata geçirmesi konusunda sert talep ve Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin Türkiye tarafından tanınması tartışmasız hale getiriliyor’ görüşünü dile getirdi ve kararı Kıbrıs için ‘yeni bir önemli bir silah’ diye niteledi.

Yıllar önce Türklerle kardeş olduğunu açıklayan ve her zaman vede her koşulda Türklerle kucak kucağa yaşayabileceklerini iddia eden Rum Meclisi Başkanı ve dünyanın tek kalmış komünist partisi olan AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, AP’nin aldığı kararın Türk Başbakan’ın kendini beğenmişliğinin aşılması ve kendi şartlarını AB’ye dayatamayacağı konusunda Türkiye’ye yönelik açık, net ve güçlü bir uyarı olduğunu söylüyor.

Siz bu sözlerden ne anladınız. İçlerinde bir dostluk işareti var mı? Bence yok. Hepsinin hedefi fırsatı bulmuşken Türkleri ezmek. Yüzyıllardır bu fırsat ellerine geçmedi ve şimdi tam zamanı.

Anlayamadığım bir konu var. Bizleri yüzyıllardır hep düşman diye görmüş, hep düşman diye tanımlamış ve hala daha içlerinde en iyisi de en kötüsü de Türkleri cezalandırmanın ve ezmenin peşinde olan bu insanlarla niçin biz ortaklık peşindeyiz.

Bize karşı olan duygularının izleri daha dün tümünün ağız birliği etmişcesine söyledikleri ve yukarıda size aktardığım sözlerinde açıkça yatmıyor mu?.

Hiçbir zaman anlaşamayacağımızı, ortak yaşamımızın olamayacağını ve bu birlikteliğin asla yürüyemeyeceğini hala daha göremiyorlar mı?

Ben görmeye başladım bile…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Why No Turkish
 • Okunma 39
  Rumların sevinci beni de keyiflendirdi için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar