Rumun Yeni Mülk Oyunu

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 9 Temmuz 2007 Saat : 7:11


 

Rumlar güneyde kalan malarımız üzerinde, haksız bir şekilde yasal hükümet olmalarının verdiği avantajla istedikleri kararı alıp, istedikleri gibi oynuyorlar.

 

Güneyde kalan Türk mallarının yötimi ile ilgili olarak bir vasilik kararı çıkarttılar ve bu vasiliğin arkasına saklanıp, güneydeki Türk mülkleri sorununu kapsamlı bir çözümün ertesine ertelediler. Ve arkasından da Türk mallarını haksızca yağmalamaya başladılar.

 

Son olarak Larnaka’daki Harmanlar Bölgesi’nde Mehmet Hulusi Müderrisoğlu’na ait mülk üzerine inşa edilen binadaki yetki çekişmesi mahkemeye kadar gitti ve dava konusu oldu.

 

Bu olay aslında kendi içinde çok ciddi iki konuyu içeriyor.

 

Birinci konu, 1974 sonrası Larnaka’ya göç eden Lazaros Andoniadis isimli Rumun, bir Türk malı üzerine, sahibi olduğu şirketin ana binasını inşa etmesi konusu. Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinde halen yürürlükte olan YOLLAR VE BİNALAR KANUNU’na göre, bu binayı inşa edebilmesi için, söz konusu malın sahibi olması lazım veya mal sahibinden aldığı inşaatın yapılmasına şikayeti olmadığına dair izin kağıdı ile Larnaka Belediyesine ve Planlama ve İnşaat Dairesine başvurması gerekiyor.

 

Olayın mahkemeye yansıdığı şekle bakılınca belli oluyor ki, Mağusa göçmeni Lazaros Andoniadis, 1974 sonrasında Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin ilgili devler dairesinden, herhangi bir sahiplilik veya izin belgesi sunmadan inşaat iznini alıyor ve kendi adına kurduğu şirketin ana binasını bu arazinin üstüne inşa ediyor.

 

Rum basınında çıkan iddialara göre, bilahare mülkün Türk sahibi söz konusu mülkü 18 Haziran 2002’de “Medici Estates” isimli bir başka Rum şirketine devrediyor. Ve bu şirket de, doğal olarak elindeki devir senedi veya sözleşmesi ile Mahkemeye baş vurup, hem Lazaros Andoniadis’in tahliyesini istiyor hem de Lazaros’un kendi elleriile inşa ettiği bu binaysöz konusu mülkün içinde olması nedeni ile de sahipleniyor.

 

Andoniadis şimdi, “yetkili makamın izni olmaksızın işyeri inşa etmek, işyerini yetkili makamın onay belgesi olmaksızın tasarrufunda bulundurmak ve kullanmakla” suçlanıyor.

 

Olaya Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis de ister istemez bulaştı. Rum hükümetinin daha evel aldığı “Hiç bir Rum göçmenin başka bir yerde iskan edilmeden ikinci kez yerinden edilmeyeceği” kararına göre, 1974 göçmenlerinin prensip olarak ikinci kez göçmen durumuna sokulmaları olanaksız. Bu nedenle de Andoniadis mahkemede, Kıbrıs Türk mülkü üzerine inşaat yaptığı için mahkemeye verilen ilk göçmen olduğunu belirterek, Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis’in, hiç bir Rum göçmenin başka bir yerde iskan edilmeden ikinci kez yerinden edilmeyeceği açıklamasını hatırlatarak davanın geri çekilmesini istedi.

 

Buradaki can alıcı nokta, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin yetkili makamlarının Türk mallarını AB Parlamentosunda, AİHM’de veya ABAD’da iddia ettikleri gibi koruma altına almadıkları, vasi tayin etmedikleri ve mallarımızı golifa gibi dağıttıkları konusudur.

 

Eğer bir Rum elinde hiçbir sahiplilik veya mülkiyet belgesi olmadan Türk malı üzerine inşaat yapabiliyorsa, kanunlar bilerek çiğneniyor veya çiğnetiliyor demektir. KKTC hükümetiin bu konuyu özel olarak ABAD’a veya uluslar arası bir mahkemeye iletmesi gerekmektedir.

 

İkinci konu ise, Rum gazetelerinin iddia ettiği gibi, malın Türk sahibi Larnaka’daki bu malını 18 Haziran 2002 tarihinde bir Rum şirketine devretti ise, bu konu da KKTC mahkemelerine aktarılmalı ve söz konusu kişinin güneydeki bu malına karşılık kuzeyde mal alıp almadığının araştırılması gerekmektedir.

 

Güneydeki Türk malları konusunun, Kıbrıs sorununun kilit taşını oluşturan “Mülklerim Global Takas”ı ile çözüleceği kavramını zedelememesi gerekmektedir. Bunun için de KKTC hükümeti her tür tedbiri almak zorundadır. Aksi takdirde, masaya oturduğumuz vakit, elimizde pazarlık yapacak kozlarımızdan en önemlisini yitirmiş olacağız.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 68
  Rumun Yeni Mülk Oyunu için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar