Rusya’nın Kıbrıs konusunda değişen yaklaşımı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 13 Ocak 2005 Saat : 1:55


 

Başbakan Erdoğan’ın Rusya’ya yaptığı ziyaret, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda önemli bir adımın atılmasına kapı açtı.

Başbakan Erdoğan ile dün sabah görüşen Putin, Erdoğan’ın Annan’ın adadaki Referandum sonrası BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu KKTC’ye tecridin kaldırılması çağrısını içeren karar tasarısına yönelik Rusya’nın VETO’sunu değiştirmesi ricası üzerine,  BM Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs raporunun oylamasında “Konseye verilecek belgeye uygun doğrultuda oy kullanacakları” teminatını verdi.

Yani açıkça  “Dikkatli hareket edeceğiz ama Annan Planı’nın yerine getirilmesini de aktif bir şekilde destekleyeceğiz. Güvenlik Konseyi’nde oy verme gündeme geldiğinde de belgedeki mutabakata bakacağız. Kıbrıs’ta hem Kuzey hem de Güneyde yaşayanların hakları korunmalı. Eğer taraflar belgeyi gönül hoşluğu ile onaylamışlarsa bizde onaylayacağız. Yok işin içinde baskı varsa tavrımız değişmeyecek ve gene VETO edeceğiz. Ancak Türkiye ile kesin bir  işbirliği yapacağız” demektedir.

Erdoğan’a Kıbrıs sorununun çözümü konusunda BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın sunacağı yeni planı destekleyeceklerini söyleyen Putin, bu söyleminin  hemen ardından da BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ı telefonla aradı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Annan ile yaptığı telefon görüşmesinde, kendisinin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabalarını desteklediklerini belirterek, sunacağı Planının sonucunda varılacak bir çözüme olumlu yaklaşacaklarını da açıkça ortaya koydu. Genel Sekreter’e Kuzey Kıbrıs’a uygulanan tecridin adil olmadığını da söyleyen Putin, Kuzey Kıbrıs ile ekonomik ilişkinin gelişmesi gerektiği konusunu da iletti.

Erdoğan’ın Kıbrıs’lı Türklere uygulanan izolasyonların kaldırılmasına değinmesi üzerine de Kıbrıs’lı Türklere uygulanan ekonomik, sosyal, kültürel ve sportif  ambargonun ve bunun sonucu olarak oluşan tecridin kaldırılması konusunun, yıllardır süren nazik ve hassas bir konu olduğunu, bu nedenle de nazik ve hassas hareket etmek gerektiğini belirtti.

Bu üst düzey görüşmede, ilk aşamada BM Genel Sekreteri’nin planını destekleyeceklerini tekrar tekrar vurgulayan Putin, BM Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs raporunun oylamasında da Konseye verilecek belgeye uygun oy kullanacaklarını da açıkça ortaya koydu.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu açıklamaları hem Türkiye hem de KKTC için çok olumlu bir gelişme. Rusya 31 yıllık Kıbrıs politikasında ilk kez adil denebilecek bir çizgiye geldi. Moskova’nın KKTC’ye uygulanan tecridin haksız olduğunu vurgulaması da ayrıca çok önemli bir gelişme.

Putin, Annan’ın raporu konusunda tam anlamıyla “EVET” demese de bir yumuşama sinyali verdi. Putin artık KKTC’ye yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasını destekliyor.

Bunlar inanın çok önemli ve Kıbrıs konusunda pozitif gelişmeler. Erdoğan’ın başarılı Dış Politikası Türkiye’nin, bu kez Kıbrıs konusunda Rusya’dan beklediği desteği aldığını göstermektedir….!

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Why No Turkish
 • Okunma 54
  Rusya’nın Kıbrıs konusunda değişen yaklaşımı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar