Sabıka kayıtları görülmeli

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Haziran 2009 Saat : 12:12


 

Bu başlık gerçekte bana ait değil.


Hatta bu fikir de bana ait değil.


Hafta içinde yerel bir gazetemizde, her zaman tarafsız ve objektif bir bakış açısı ile kaleme aldığı yazılarını düzenli olarak okuduğum ve yapıcı bulduğum gazeteci bir arkadaşımızın, “Suç patlaması yaşanıyor” adlı yazısında gördüm bu kelimeleri.


Gerçekte de yazısının başlığı “Sabıka Kayıtları Görülmeli” olmalıydı bence. Çok güzel bir fikir aslında.


Polis Genel Müdürlüğümüzden almış olduğu resmi bilgilerle güzel bir araştırma yapmış sayın meslektaşım.


Yazısının ilk paragrafı aynen aşağıdaki gibi.


KKTC’de 01.01.2009 ile 01.06.2009 tarihleri arasında işlenen suçlar, ülkedeki korkunç gidişatı gözler önüne serdi. Polis Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre KKTC’de son altı ayda 3 bin 219 cürüm ve kabahat işlendiği ortaya çıktı.


Ve son paragrafı da aşağıdaki gibi.
“Sabıka kayıtları görülmeli”
Ülkemizde işlenen suçların yüzde 50’sinden fazlasının ithal olduğu bulgusu ışığında, suç oranlarının artışı önemli bir fenomene işaret etti.
KKTC’de suç oranların son 5 ayda korkunç boyutta arttığına işaret eden istatistik, giriş kapılarında denetimin artırılmasının ve Türkiye Cumhuriyeti ile yapılacak ikili bir anlaşma ile T.C. uyruklu kişilerin sabıka kayıtlarının internet üzerinden online bir sistemle görülmesinin önemini vurguladı.


Finali bu paragrafla yapmış sayın meslektaşım.


Kutlarım kendisini.


Bu fikir ne kadar doğru ve yerindeyse, Mahkemelerimizin de ithal suçlulara can yakıcı cezalar vermesi de o kadar doğru olacak.


Bu güzel adamıza çalışmak bahanesi ile gelip gencecik bir kızımıza tecavüz eden sapığa, 25 yıl hapislik cezası veren Mağusa Ağır Ceza Mahkemesinin caydırıcı nitelikteki bu cezası da, kutlanacak ve örnek alınması gereken bir karardır.


Bu 25 yıllık hapis cezasının 5 yılı da hücre cezası olsaydı keşke.  Sonra da bu sapık hadım edilseydi.


Yakışırdı tüm bu cezalar kendisine.
 
Aynı şekilde adamıza çalışmak için gelip 51 adet ev ve dükkan soyan hırsıza da, ilk 10 yılı hücre cezası olmak üzere 51 yıl hapislik cezası verilmeli hiç acımadan veya deniz kenarında siyah bir poşet bulduğunu ve içine hiç bakmadan aldığı şeklinde ifade veren, tasarruflarında 250 parçadan fazla ziynet eşyası ve bol nakit para bulunan Adana’lı hırsızlara da bir o kadar ağır hapislik cezası verilmeli.
Bizlere acımayıp evlerimizi soyanlardan ve yıllarca alın teri ile çalışıp biriktirdiğimiz birkaç kuruşumuzu çalanlardan bizler de hayatlarının en güzel yıllarını çalmalıyız. Onlara en ağır ve en uzun hapislik cezaları verilmelidir. Mahkemelerimize güvenim sonsuzdur. 


Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm çıkış kapıları online olarak birbirlerine ve Merkezi Sicil Kayıt Dairesine bağlıdır.  Bir kişi Türkiye’ye girerken veya çıkarken ekranda işlediği suçlar, aranıp aranmadığı, askerlik durumu, vergi borcu olup olmadığı ve sabıkası hemen çıkar görevli memurun önüne.


Bizim KKTC’nin giriş-çıkış kapıları da online olarak birbirlerine ve KKTC vatandaşları ile ilgili bilgilerin tutulduğu merkeze bağlıdır. Görevli muhaceret memuru KKTC vatandaşları ile ilgili gerekli bilgiyi ekranında anında görür.


Küçücük ama dünya güzeli devletimize hırsızların, uğursuzların girmesini önlemenin yollarından bir tanesi Mahkemelerimizin vereceği ağır hapislik cezalarına ilaveten T.C. vatandaşlarının sabıka kayıtlarını görmek ve ona göre girişlerine izin verip vermemek de alınacak önlemlerden bir tanesi olabilir.


Ne alt yapı ister, ne yatırım, ne eğitim, ne de ilave bir harcama. Her iki ülkenin sınır kapılarında da aynı sistem mevcut ve çalıştırılmakta. Birbirlerine bağlanması yeterli olacaktır.


T.C. ile KKTC devleti arasında yapılacak bir protokol ile KKTC giriş-çıkış kapılarındaki görevlilerin online olarak T.C. Merkezi Sicil Kayıt Dairesine bağlanmasına olanak verecek bir anlaşma, giderek artış gösteren “İthal Hırsızlık” olaylarının çözümlenmesine büyük bir katkı koyacaktır.


İçişleri Bakanımızı göreve çağırıyorum.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 66
  Sabıka kayıtları görülmeli için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar