SİYASİ KAN DAVASI FELAKETE DÖNÜŞTÜ

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 19 Kasım 2007 Saat : 6:20


 

Annan Planının masada olduğu, ABD ile AB’nin büyük bir kepçe gibi KKTC’yi karıştırdığı, daha hiç uygulaması yapılmamış “Building Public Perception” yani “Halkın Algılamasını Oluşturmak” veya bir başka deyimle “İstenilen Yönde Kamuoyu Yaratmak”  teorisinin doludizgin Kıbrıs Türk halkı üzerinde denendiği, “Birleşik Kıbrıs”, “Dünya ile Birleşme”, “Avrupalı olma”,  “Evet deyin, sonra ev, iş ve araba” zokasının hayalleri işgal ettiği, her yerde “Yes be Annem” naralarını atıldığı, “Rum Hayranlığı”nın pompalanarak doruğa çıkarıldığı günlerde, “KKTC”, “Türkiye”, “Milliyetçilik”, “Vatanseverlik”, “Denktaş” ve “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)” düşmanı kişilerin büyük baskısı altında kalan dönemin muhalefet lideri tarafından açılan “Vatandaşlık Davası” ile ilgili Yüksek İdare Mahkemesi tarafından birkaç gün önce açıklanan karar, KKTC Dış Politikası için çok yıkıcı ve felaket yaratıcı oldu.

Yüksek İdare Mahkemesi, görevini yaptı ve kendisine yapılan başvuruyu sonuçlandırdı. Sorun başvuruyu yaptıran ve kelle isteyen zihniyette.

 

Türkiye, senin paranı, memurunu ve askerini” istemiyoruz diyebilecek kadar gözleri kararmış gerçeklerden bihaber kişilerin, dünya politikasının inceliklerini bilmeyen kendi büyük ama ufku küçük milletvekili adayları ile siyasi parti üyelerinin, politika dünyasında ağızdan çıkan sözün nereye kadar gidebileceğini bilmeyen küçük politikacıların hep birlikte yarattıkları fırtına sonrasında o günlerin muhalefet liderine adeta zorla açtırılan dava, KKTC’nin yüzüne kocaman bir kara çaldı.

Bir taraftan, Orta Doğu’da tartışılmaz bir rolü olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, adeta ayağına kadar gelen “Dünya Yahudilerinin” Cumhurbaşkanı Dr. Şimon Perez’e, bizim adımıza İsrail’de KKTC temsilciliğinin açılması için ricada bulunuyor, diğer taraftan biz, “Dünya Yahudilerinin” Cumhurbaşkanı Dr. Şimon Perez’i evinde ağırlayan, Fransa’nın “Legion d”Honneur” ve “Commandeur dans l”Ordre National du Merite” nişanları ile İspanya’nın “Commander of the Order of the Spanish Civil Merit” nişanına layık görülen, 17 Ağustos 2007 tarihinde Çankaya köşkünde, Cumhurbaşkanı Ahmed Necdet Sezer tarafından “Devlet Üstün Hizmet” madalyasıyla ödüllendirilen Jak V. Kamhi’yi vatandaşlıktan atıyoruz.

Vatan ve Alman hastanelerinin sahibi, Universal Hospitals Group Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu’nu da vatandaşlıktan atıyoruz.

Yılların ATO Başkanı Sinan Aygün’ü ve benzeri statüde 123 kişiyi de vatandaşlıktan atıyoruz.

Düşüncesizce yapılan bir başvuru ve sonucu da tam bir yüz karası ve politik felaket.

 

Bizim hangimizde böylesi vasıflar, nişanlar ve madalyalar var.

Yerinde bir tabirle “bulduk ve bunadık.”

ABD, kendi ülkesinde sivrilmiş sanayici, iş adamı, akademisyen ve benzeri başarılı kişilere kayıtsız şartsız Amerikan vatandaşlığını teklif ederken, biz has bel kader vatandaşımız olmuş ülkesinde sivrilmiş, kalburüstü ve kaliteli insanları vatandaşlıktan atıyoruz.

 

Sonra da Profilo’ya, Alman Hastanesine gel ülkemize yatırım yap, ATO’ya da üyelerine çağrı yap KKTC’ye yatırım yapsınlar diyoruz. T.C. Cumhurbaşkanı da ilk uygun fırsatta bizim adımıza İsrail Devleti Cumhurbaşkanına, Tel Aviv’de KKTC’ye temsilcilik açmak izni ver ricasında bulunuyor.

 

NET Holding’in sahibi Besim Tibuk da dava edilenler arasındaydı ama 2 yıl önce KKTC’de turizm ve otelcilik alanında büyük yatırımlar yapıyor olması nedeni ile işbaşındaki hükümet, yani davayı açanlar tarafından yaptıkları yanlış fark ediliyor ve söz konusu vatandaşlık iptal davası geri çekiliyor.

 

Madem Besim Tibuk için dava geri çekilebiliyordu, Jak Kamhi, Tüli Kamhi, Şinasi Kerim Kamhi, Hayati Kamhi, Sinan Aygün, Dr. Azmi Ofluoğlu, Murat Göğebakan ve diğerleri için de davalar geri çekilemez miydi?.

Elbette çekilebilirdi. 15 ayrı Bakanlar Kurulu kararını içeren davanın içinden ilgili kararlar çekilebilirdi. Aslında boşu boşuna açılmış ve hiçbir kazanıma yol açmayan bir dava bu. Hepsi de geri çekilebilirdi.

 

Ne oldu bu davaların sonucunda.

Ne elde edildi bu davaların açılmasıyla.

Söz konusu 156 kişinin vatandaşlıkları iptal edildi diye bu davaları açan kişilerin başları göğe mi erdi, yoksa KKTC büyük bir kazanım mı elde etti? Yoksa KKTC’nin bütün sorunları çözüldü de biz mi bilmiyoruz?

 

Şimdi sıra kimlere geldi?

Aynı statüde ve aynı koşulda, KKTC Bakanlar Kurulu’nun 22 Ağustos 2007 tarihli toplantısında, 25/1993 sayılı Yurttaşlık Yasası uyarınca herhangi bir koşul aranmaksızın vatandaşlığa alınarak KKTC vatandaşı yapılan İtalyan parlamenter Maurizio Turco ile İtalyan uyruklu Perduca Marco’mu var sırada.

 

Jak Kamhi, Sinan Aygün, Dr. Azmi Ofluoğlu ve listedeki diğer kişiler de 25/1993 sayılı Yurttaşlık Yasası uyarınca Bakanlar Kurulunun aldığı kararla vatandaş yapılmışlardı.

 

Ne olacak şimdi?

Bu 25/1993 sayılı Yurttaşlık Yasası Jak Kamhi ve diğerleri için geçersiz ve uygulaması olanaksızken, İtalyan parlamenter Maurizio Turco ile İtalyan uyruklu Perduca Marco için geçerli ve uygulanabilir mi olacak?

Nasıl bir devletçilik anlayışı bu.

 

Başbakan Soyer bu dava sonucunda vatandaşlıkları iptal edilen Jak Kamhi, Sinan Aygün, Dr. Azmi Ofluoğlu ve diğer kişileri tekrar vatandaş yapacaklarını açıkladı. Hangi gerekçe ve hangi yasaya göre tekrar KKTC vatandaşı yapacaklar bu kişileri.

Gene 25/1993 sayılı Yurttaşlık Yasası’na göre mi vatandaşlığa geri alınacak bu kişiler. Zaten bu yasaya göre vatandaş olmuşlardı.

 

Ya Jak Kamhi, Sinan Aygün, Dr. Azmi Ofluoğlu ve diğerleri “Canınız Cehenneme” deyip vatandaşımız olmayı kabul etmezlerse, bunun hesabını kim verecek, yüzümüzdeki bu karayı kim temizleyecek?

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD GAZZE’de Liman istiyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Aile Vakfımızın İftar Yemeği
 • Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler
 • 60 Yıllık Yanlış Düzeltilmeli
 • Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor?
 • BRTK TV Programı
 • Müzakerelerin İçeriği Değişir mi?  
 • Doğu Akdeniz ve KKTC başlıklı KONFERANS
 • Soğuk Savaş Kızışıyor
 • Okunma 65
  SİYASİ KAN DAVASI FELAKETE DÖNÜŞTÜ için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar