Takke düştü kel göründü

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 17 Ocak 2005 Saat : 1:58


 

Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti  Başkanı Tasos Papadopulos, Panayotis Peristianis’in “Kıbrıs Devletinin Yasallaşması” adlı kitabının tanıtımı sırasında yaptığı konuşmada çok ilginç sözler söyledi.  Sözleri aslında kafalarındaki düşünceyi de çok iyi açıklamaktadır.

Tasos Papadopulos’a göre, Rumların, 24 Nisan referandumunda Annan planını reddetmelerinin nedeninin “kendilerini güvende hissetmemeleri” olduğu iddiası, sadece düzmece bir gerekçe. Bu varsayımının de nedeni, Annan planına ret oyu veren Kıbrıslı Rumlara sorular yönelterek referandum sonuçlarını araştıran özel bir şirketin soruları sorma yöntemi ve soruların bilinçli olarak yapılmış  diziliş sırası.

Sıra ve sonuçları şöyle;

 • İlk soru, “hayır” yanıtının nedeninin, Kıbrıslı Türklerle bir arada yaşamayı arzu etmemeleri olup olmadığıdır. Bu soruya çoğunluğun verdiği yanıt “HAYIR” olmuştur.
 • İkinci soru, Kıbrıslı Rumların Annan planı temelinde bir çözüm bulunması halinde ekonomik geleceklerinden duydukları korkuyla ilgili olup olmadığıdır. Bu soruya çoğunluğun verdiği yanıt “HAYIR” olmuştur.
 • Üçüncü soru, Annan planını reddetmelerinin nedeninin güvensizlik duygusunun bir sonucu olup olmadığıdır. Bu soruya çoğunluğun verdiği yanıt “EVET” olmuştur.

Papadopulos işte yukarıdaki soru dizilimin Rumları yanılttığını iddia etmekte ve bunun yerine “Güvensizlik derken ne anladıklarının” analizi yapılmalıydı demektedir.

Kıbrıslı Rumlara “Güven veya güvensizlik” diye sorarken, vücut bütünlüklerinin bozulacağı veya fiziki var oluşlarının son bulacağı şeklinde mi algıladıkları yoksa çocuklarının geleceği ile kendi geleceklerini mi aldıladıkları sorulmalıydı. Bunun arkasından da bu çözümün neler içerdiği ve sonuçlarının neler olacağı sorusu gelmeliydi demektedir.

Sonra da  “Güvensizlikle ilgili söylenenler tamamen hayal ürünüdür. Yanlış, amatörce  ve kasten yapılmış bir anketten kaynaklanmaktadır.  Kıbrıslı Rumların Annan planını reddetmelerinin ana nedeni, Rum devletinin lağvedilmesine müsamaha göstermek istememeleridir” diyerek asıl gerçek nedeni ortaya koymuştur.

Aslında son cümlesi ve içindeki nedenleme, Rumların kafalarındaki düşünceyi çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Kıbrıs’ın Rum olması, 1791 yılında Rigas Ferros tarafından ortaya atılan Megali İdea fikri ve 1791-1796 yılları arasında hazırladığı ENOSİS haritası içinde yer almış 224 yıllık bir düş.

Rumlar, 24 Nisan 2004 referandumunda Annan planını esasen, Kıbrıs (Rum) devletinin, (Rum) milli davasının, (Rumlarca) kabul edilemez ve (Birleşmiş Milletlerce) tehlikeli bir şekilde halledilmesinin bir ürünü olarak gördüğü yeni (ve Türklerle ortak) bir devlet şekline dönüştürülmesine karşı, nefsi müdafaa nedeniyle, ezici bir çoğunlukla reddetmiştir….

İşte gerçek burada. Bu son cümle içinde yer alan parantez içindeki kelimeleri cümle daha iyi anlaşılsın diye ben koydum. Gerisi Tasos Papdopulos’a ait. Yorumu da size…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 72
  Takke düştü kel göründü için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar