Tecavüzcüler Ve Milletvekilleri

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 1 Kasım 2008 Saat : 12:12


 

Daha evvel bu küçücük ülkemizde hiç duymadığımız cinsel istismar ve ırza tecavüz, gittikçe dozunu arttırarak günlük yaşamımızda sıkça duyulmaya başladı.


Belki de duyduklarımız ve basına yansıyanlar buzdağının görünen kısmı kadar küçük. Cinsel istismara uğrayan birçok kişi büyük bir olasılıkla utancından veya da sosyal konumundan olayı ağzını hiç açamıyor ve olay duyulmadan üstü örtülmüş oluyor. Bizler de KKTC halkı olarak, bu tür suçların sayılı olarak işlendiği düşüncesine ve inancına kapılıyoruz. 


Ama bunun hiçte doğru olmadığı kesin.
  
Türkiye Büyük Millet Meclisinde, cinsel istismar, tecavüz, ırza geçme ve benzeri suçlarla ilgili bizim KKTC Meclisimize örnek olacak ve kıskandıracak düzeyde çalışmalar başladı bile.


Geçen sene Ağustos ayında CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, çocuklara cinsel istismarın (tecavüz) ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını öngören kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sundu. Bu teklifin içinde çocuklara cinsel istismarın (tecavüz) ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılması öngörülüyor.


Aynı dönemde HAYTAP ile İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonunun ortaklaşa hazırladığı ve birçok hayvan hakları savunucusu derneğin desteği ile hazırlanan yasa değişikliği teklifi, TBMM’ye sunuldu. Bu teklifin içinde hayvanlara karşı yapılan cinsel saldırıların ve tecavüzlerin dahi ağır bir şekilde cezalandırılması isteniyor.


Son günlerin yüz karası olan Kasklı tecavüzcü olayından sonra harekete geçen 12 Milletvekili TBMM’ye mevcut ilgili yasada tadilat önerisi vererek, tecavüz suçlarında para cezasının kaldırılarak hapislik cezasının uygulanmasını ve buna ilaveten de tecavüzcünün hadım edilmesi değişikliğinin yapılmasını talep ettiler.


Bebeklere tecavüz cezasının müebbetleştirilmesi için yasa teklifi ankete açıldı ve halen daha imza toplanmaktadır. Yazıdaki iddiaya göre imza sayısı bir milyona çıktığı vakit öneri otomatikman görüşülmek üzere TBMM’ye gidecekmiş. TBMM iç tüzüğüne göre yasa tasarılarının T.C. Hükümeti, Yasa önerilerinin de Milletvekilleri tarafından yapılabileceği amir iken, herhalde bu imzalar kendi başlarına TBMM’ye gidemeyecek ve grubu olan bir milletvekili bunu öneri olarak Genel Kurula sunacak. Ama önemli olan tecavüzcüye müebbet hapis istenmesi ve bunun da gündemde yerini almış olmasıdır.


Biz de ise kızına tecavüz edecek kadar aşağılık insanlar, kız kardeşine cinsel tacizde bulunacak kadar insanlıktan uzak kişiler ve küçücük erkek çocuklarına tecavüz ederek hayatlarını karartacak denli sapıklaşmış insanlıktan nasibini almamış kişiler türedi aniden. Ne yazık ki, bunlar KKTC’de daha evvel hiç var olmamış bu kötü alışkanlıkları ithal etmeye ve bu suçları çok olağan davranışlarmış gibi işlemeye başladılar.


Son haftalarda artış gösteren tecavüz ve cinsel taciz olayları vatandaşı gerçekten dehşete düşürdü. Kızlarımız, kadınlarımız ve yaşları ile cinsiyetlerine bakılmaksızın tüm çocuklarımız eski günlerde olduğu gibi, yalnız başlarına korkusuzca ve rahatlıkla sokaklarda yürümekten çekinir oldular.


KKTC’de olduğu gibi Türkiye’de de görsel medya bu konuya eğildi ve “Sapıklar hadım edilsin” tartışmaları başladı. Önce gündeme küçücük kızlara tecavüz eden kasklı sapık düştü ardından da öz kızına tecavüz eden baba. Tüm bu korkunç olaylar büyük küçük herkesi dehşete düşürmeye yetti ve arttı bile.


Türkiye’deki İnsanca Yaşama Dernek Başkanı Okşan Öztok hadımda ısrarlı olduklarını açıkladı. Hadım edilirse tecavüz olanağının kalmayacağını ifade eden Öztok, “Birkaç sene yatacaklar. Buna izin vermeyelim” diyerek bir kampanya başlattı.


Ardından Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı’ndan Ahmet Yıldız, “Artık eğitimli kişiler de bunu yapıyor. Bu yüzden korkutucu, caydırıcı cezaya ihtiyaç var” diyerek Milletvekillerine ve yargıçlara seslendi.


Bizim KKTC’mizde de artık milletvekillerimize ve yargıya büyük görevler düşmektedir.


Milletvekillerimiz, siyasi partilerine bakılmaksızın birlikte yasa değişiklik önerisi vermeliler ve cinsel taciz ile tecavüz suçlarının cezasını caydırıcı ve dudak uçuklatan düzeye çıkartmalıdırlar. Bu önerinin içine tecavüzcünün veya tecavüze yeltenenin veya da cinsel istismarda bulunanın “Hadım” edilmesini de koymalıdırlar.


Hadım yasası dünyada “Megan Yasası” olarak bilinmektedir. Yasaya göre, pedofililer önce, testosteron seviyesini düşürücü kimyasal bir ilaç verilerek hadım edilmekte sonra da hadım edilen suçlu, tedavi altına alınmaktadır.


Polis, nereye gittiğini ne yaptığı haber vermek zorunda olan suçluları, yaşadıkları alanlarda da gizlice izlemektedir. Gözetim altındaki pedofililer afişe edilmekte ve yaşadıkları bölgelerde çocuk sahibi ailelere polis tarafından bildirilmektedirler. Danimarka ve ABD’de Hadım sistemi ve Hadım yasası yıllardır uygulanmaktadır.


Bizde artık KKTC’de bu uygulamayı başlatmalıyız.


Tecavüzcüler hem hadım edilmeli hem de dudak uçuklatıcı sürelerle hapse gönderilmelidirler. Belli ki bu çirkin davranıştan kurtulmanın başka bir yöntemi kalmadı artık.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 64
  Tecavüzcüler Ve Milletvekilleri için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar