Türk-Alman İlişkileri İçinde Ermeni Konusu Almanya’da Sunuldu

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 19 Kasım 2013 Saat : 10:59


 

Almanya’da faaliyet gösteren ve hem kuruculuğunu yapmış olan hem de hala başkanlığını sürdüren Dr. Latif Çelik’in yıllar önce hayata geçirdiği, kısa adı ile “IKG”, açık adı ile “Kültür, Tarih ve Entegrasyon Araştırmaları Enstitüsü”nün öncülüğünde Türkiye’deki Uşak Üniversitesi ile Almanya’daki Würzburg Maximilians Üniversitesinin ortaklaşa organize ettikleri “II. Uluslararası Tarihi ve Kültürel Yönleriyle Türk-Alman İlişkileri Sempozyumu”na Prof. Dr. Ata Atun, Yakın Doğu Üniversitesi adına katılarak Ermeni tehciri konusunda bildiri sundu.

 

Prof. Dr. Ata Atun ve Şükrü Server Aya tarafından ortaklaşa hazırlanan bildiri Ermeni Tehciri iddialarının yüzüncü yılına yönelik bir çalışma olarak Türkçe, İngilizce ve  Almanca dillerinde sunuldu.

 

Bildiri içerik olarak yüzyıllar öncesi başlayan kültürel, finansal ve askeri alanlardaki Osmanlı-Alman ilişkilerinin önemli köşe taşlarını dile getirmekte ve özellikle de Ermeni Tehcirinden sorumlu olduğu iddiası ile Talat Paşa’nın bir Ermeni olan Tehlirian tarafından vurulması sonrası Alman Mahkemesinin tarafgir tutumu ile son bulmaktadır.

 

Özellikle Talat Paşanın suçlu bulunması ve kendisini sokak ortasında tabancayla vurarak öldüren katili Tehlirian’ın suçsuz bulunması, o dönemde söz konusu yargılamayı yapan Alman Mahkemesinin nasıl taraf tuttuğunu ve Alman hakimlerin galip ülkeler ile Ermeni komitacılarının baskısı altında nasıl taraflı bir karar aldığını ortaya koymakta makale.

 

İki gün süresince Würzburg Maximilians üniversitesinin 3 ayrı salonunda eşzamanlı olarak makalelerin sunulduğu sempozyuma, Almanya ve Türkiye’den çok sayıda akademisyen katılmış ve toplamda 89 bildiri sunulmuştur.

 

Bu sempozyumu organize eden Dr. Latif Çelik ve ekibi, gerçektende büyük bir özveri ile çalıştılar ve akademisyenlere her tür kolaylığı sağlarken, herhangi bir aksamanın çıkmaması için de elden geleni yaptılar. Sempozyum sonrası yapılan şehir turu ise gerçekten çok güzel ve bilgilendiriciydi.

 

Sempozyum sonunda “Adana Olgunlaşma Enstitüsü”nün Osmanlı döneminde Padişah Saraylarında kadınların giydiği elbiseleri sergilediği gösterisi tek kelime ile göz kamaştırıcı

Prof. Dr. Ata Atun, Würzburg Üniversitesinde Makalesini Sunarken

Prof. Dr. Ata Atun, Würzburg Üniversitesinde Makalesini Sunarken

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 ayrı dilde hazırlanan;

Türkçe makalenin yer aldığı sitenin adresi:

https://www.academia.edu/5148357/OSMANLI_-_ALMAN_ILISKILERINDE_SIYASI_EKONOMIK_ve_ASKERI_ALANLARDA_FARKLI_DUSUNCELER

İngilizce makalenin yer aldığı sitenin adresi:

https://www.academia.edu/5148333/DIFFERENT_OPINIONS_ON_OTTOMAN_AND_GERMAN_POLITICAL_MILITARY_AND_ECONOMIC_RELATIONS

Almanca makalenin yer aldığı sitenin adresi:

https://www.academia.edu/5148315/Unterschiedliche_Meinungen_uber_die_politisch-militarische_und_wirtschaftliche_Beziehungen_zwischen_den_Osmanen_und_Deutschen

 

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 188
  Türk-Alman İlişkileri İçinde Ermeni Konusu Almanya’da Sunuldu için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2

  Arşivler

  Son Yorumlar