TÜRK VE RUM EĞİTİM SENDİKALARI KAPIŞTI

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 2 Temmuz 2007 Saat : 7:09


 

ETUCE’deki yani “Avrupa Eğitim Sendikaları Konfederasyonu”ndaki kayıtlara göre şu anda AB’nin tam üyesi olan Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinden, Türklerden iki (KTOES ile KTÖS), Rumların ise üç Eğitim Sendikası (OELMEK, POED ve OLTEK) Konfederasyonun tam üyesi.

 

Rum Sendikaların işvereni, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Eğitim Bakanı, Türk Sendikaların işvereni ise KKTC Eğitim Bakanı.

Avrupa Eğitim Sendikaları Konfederasyonu’nun Eğitim Komitesi ETUCE, daha evvel başlatmış olduğu “Sosyal Diyalog” projesi kapsamında, AB üyesi tam ve aday ülkelerin Eğitim Sendikaları Başkanları ile işverenlerin yani Eğitim Bakanlarının katılacağı toplantılar serisi düzenliyor. Bu toplantılar genel projenin üçüncü aşamasını oluşturuyor.

 

Söz konusu “Sosyal Diyalog” projesine başından beri KTOES ile KTÖS’da katılıyor. Katılma nedenleri de Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın, Kıbrıs Rum tarafı AB üyesi olmadan önce, ETUCE’ye tam üye olmuş olmaları. Zaten daha evvel tam üye olmamış olsalardı, Kıbrıs’lı Rumlar bizim sendikaları, Avrupa Eğitim Sendikaları Konfederasyonu’nun kapısından bile içeri sokmazlardı.

Her iki Sendikamızın uluslararası tanınmışlık konusunda hiçbir sorunu yok. AB kuruluşlarındaki üyeliklerine ilaveten Türkiye’nin,  Azerbaycan’ın ve diğer AB dışı ülkelerin de üye olduğu “Pan European Structure” da yani PES’e de tam üyeler ve herhangi bir üyelik veya tanınmamışlık sorunları da yok.

Şu anda, yıllardır araları ballı börek olan Rum Eğitim Sendikaları ile Türk eğitim Sendikalarının arası pek de iyi değil. Açıkçası tatsız.

Nedeni de bizim hanım hanımcık Eğitim Bakanımız Sn. Canan Öztoprak. Rumlar Canan hanımın, Türk Sendikaların işvereni olarak Bakan düzeyinde toplantılara katılmasını istemiyorlar ve bunun içinde bildik her tür Makyavelist girişimleri yapıyorlar.

Rumlar, ısrarla Kıbrıs adasındaki tüm Eğitim Sendikaların işvereni olduklarının ve adayı sadece kendilerinin temsil ettiklerinin iddiasındalar ve bunu hem yazı ile hem de sözlü olarak tüm AB üyesi ülkelerin Eğitim Bakanlarına bildirdiler, üstelik Canan hanımı şikâyet de ettiler.

ETUCE toplantısı geçen sene 21 Eylül’de Protaras’da yani Mağusa’nın Rum kesiminde kalan kısmında yapıldı. KTÖS, tüm delegeleri KKTC’ye getirerek iyi bir tanıtım yaptı ve Kıbrıs sorununu da doğru şekilde ve yerinde aktardı Avrupalı eğitimcilere.

Aralık 2006’da da aynı toplantının devamı Lüksemburg’da yapıldı.

ETUCE’nin toplantılarında Kıbrıs, bir Türk üye bir de Rum üye tarafından temsil edilmektedir. Aralık 2006’ya kadar KTÖS’ün yaptığı temsilciliği, aralarındaki “gentleman’s agreement”’e göre yani mutabakata göre Aralık’tan sonra KTOES devraldı.

Son toplantı Brüksel’de yapıldı ve de çıngar orada çıktı.

 

Kıbrıslı Türk Öğretmen sendikaları, KKTC Eğitim Bakanlığı’nın, Avrupa Eğitim Sendikaları Konfederasyonu  (ETUCE) programına davet edilmesinde ısrar ettiler ve bu konuda hiç taviz de vermediler.

 

Tabi bu işe Rum Öğretmen Sendikaları çok bozuldular ve tepki gösterdiler.

Rum Eğitim Bakanı bu olay üzerine hemen kâğıda kaleme sarıldı ve AB’nin tüm eğitim Bakanlarına yazı yazarak Kıbrıs’taki Öğretmen sendikalarının tek temsilcisi kendi olduğunu bildirdi ve aynı zamanda da ETUCE Yürütme Kuruluna şikâyette de bulundu.

28 Mayıs’ta Malta’da yapılması gereken toplantı 4-5 Haziran da Brüksel’de yapıldı ama Rumlar katılmadığı için, tek taraflı temsiliyet olmasın gerekçesi ile iptal edildi.

 

Bu sefer işlerin Rumların istediği gibi gitmediği kesin.

ETUCE Yürütme Kurulu Kıbrıs Türk Eğitim Bakanının toplantılara katılmasına sıcak bakıyor ve bu konuda taviz vermeye niyetlide değil.

Konfederasyonun Başkanı İngiliz Ronnie Smith de aynı görüşte ve önderliğini yaptığı bir girişimle, “Toplumsal Diyalog” programının üçüncü ayağına “Kıbrıslı Türklerin işveren tarafının” katılması önerisini yaptı ve bu öneri Rumların tüm itirazlarına rağmen, Başkan Smith’in kararlı tutumu sonucunda kabul edildi.

Şimdi durum kilitlenmiş halde.

Rumlar toplantılara katıldıkları takdirde, Kıbrıs Türk Eğitim Bakanının davet edilmesi kararının resmileşeceğini bildikleri için toplantılara katılmıyorlar.

Ellerinde Papadopulos’unkine benzer bir Veto kozu olsa çoktan kullanacaklar ama hem böyle bir kozları yok, hem de AB Konseyinde ve bazı AB komisyonlarında olduğu gibi kararların alınmasında “Oy Birliği” koşulu da yok. Karar çıktı çıkar.

 

ETUCE Yürütme Kurulu sorunu çözmek için Ekim başında adaya geliyor. İşte dananın kuyruğu bu “fact finding” yani “Gerçekleri Saptama” ziyaretinden sonra kopacak.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Why No Turkish
 • Okunma 62
  TÜRK VE RUM EĞİTİM SENDİKALARI KAPIŞTI için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar