Türkiye-AB İlişkileri

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 18 Ekim 2009 Saat : 12:12


 

14 Ekim’de Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde açıklanan  Türkiye AB ilerleme raporu Rumların beklediği gibi çıkmadı.


Zaten çıkamazdı da.


Rumların hayallerini üzerine inşa ettikleri köprülerin altından çok sular aktı Rumlar farkına varmadan. Hatta derenin yatağı bile değişti ve Rumların güvendikleri bu köprülere gerek bile kalmadı.


Tam 4 ay evvel 6 Haziran 2009’da yazdığım “KASIM VE KIBRIS” adlı yazımda bu rapordan bir yaptırımın çıkmayacağını öngörmüştüm. 


Yazımın 6. Paragrafı aynen “Bu da Kasım 2009’da yayınlanacak olan Avrupa Komisyon’unun Raporundan önce bir ara yolun bulunacağını ve Raporun da ona göre olumlu satırlarla hazırlanacağı ipucunu vermektedir.”  şeklinde.


Türkiye’nin durdurulamayan yükselişi ve bölgedeki hem politik hem de jeostratejik önemi, Rumların beklentilerini iyice geri plana attı.


AB açıkçası Türkiye’yi karşısına almaya veya gücendirmeye cesaret edemedi. Daha doğrusu aklı selimle düşünerek bunun aleyhine olacağının farkına vardı.


AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin AB ilerleme sürecinde 2009 yılının “nihai tarih olmadığını, Kıbrıs sorunun ise Türkiye’nin tüm AB ile olan bir sorunu olduğunu” söyleyerek gerçekleri ortaya koydu.


Türkiye AB ilerleme müzakerelerine ait son karar, 10 Aralık’ta yapılacak olan AB devlet Başkanları Konseyi tarafından alınacak.


Konseyden çıkacak karar AB’yi bağlayacak nitelikte ve “Oy Birliği” gerekmekte. Yani Kıbrıslı Rumlar isterlerse ellerindeki “veto” kozunu kullanarak komisyon kararını dikkate aldırmayabilirler ve sonucunun altında ezilmeyi göze alarak da  içinde yaptırım olan bir kararı Konsey’den çıkarttırabilirler.


Açıkçası böylesi bir kararın ertesi günü de “tufan”ın başlangıcı olur ve boynu altında kalanın boynu kopar.


Şimdilik Rumların böyle bir cesaret sahip olmadıkları gün gibi aşikar ama 10 Aralık’a kadar perde arkasında ve koridorlarda söz konusu raporun değiştirilmesi ve içine Türkiye aleyhine yaptırımlar konması için her tür düzenbazlığı çevirecekleri de kesin.
 
Rehn’in, 2009 yılının Türkiye’nin değerlendirilmesi için “nihai tarih olmadığını (it’s not a deadline)” söylemesi, Türkiye’den Ankara Protokolü konusunda adım atmasını ve Kıbrıs sorunu müzakerelerini desteklemesini beklediğini dile getirirken, “Kıbrıs sorununun iki taraflı bir sorun değil, Türkiye’nin tüm AB ile sorunu olduğunu” söylemesi ve Kıbrıslı Türklerin izolasyonuna son verilmesine ilişkin kararları içeren Ocak 2007 tarihli Sonuç Bildirgesini okuması çok ilgi çeken önemli bir gelişme.


Rehn’in bu sözlerinin halk diline çevirisi “AB Kıbrıslı Türklere verdiği sözü tutmalı ve izolasyonları kaldırmalıdır” şeklindedir.


İlk defa Avrupa Birliği’nde Bakan seviyesindeki bir bürokrat “Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin tutulmadığı ve izolasyonların kaldırılması gerektiğini kabul etmiş ve bunu Türkiye’nin her zaman iddia ettiği gibi “Türkiye’nin limanlarını Rum bandıralı gemi ve uçaklara açması” ile birlikte düşünmeye başlamıştır.


Özellikle de bu raporun okunması sırasında Rehn’in “adanın Kuzey ile serbest ticaretin askıda kalmaya devam ettiğini ve serbest ticarete ilişkin kararın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de onayıyla alınmış olduğunu” söylemesi, 2010 yılındaki gelişmelerin çok farklı olacağının bir habercisi.


Belli ki perdelerin arkasında Rumların kulakları çekilmeye başlanmış.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 26
  Türkiye-AB İlişkileri için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2

  Arşivler

  Son Yorumlar