TÜRKİYE KUZEY KIBRIS ÜZERİNDE İKİ YENİ HAVA KORİDORU AÇTI

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 20 Ekim 2004 Saat : 10:14


 

Türkiye, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin kontrolündeki Lefkoşa FIR (Flight Information Region – Uçuş Bilgileri verme Bölgesi)  hattının kuzeyinden geçerek Bulgaristan, Türkiye ve Suriye’yi bağlayan  iki yeni hava koridoru daha açtı.

Eurocontrol (Avrupa Konrol Merkezi) ve ICAO’nun (International Civil Aviation Organization – Ululararası Hava Taşımacılığı Kurumu) temel ilkelerinden bir tanesinin, yolculara daha iyi, ucuz ve daha güvenli hizmet verilmesi için düz çizgi halinde bir uçuş rotası tespit etmek olduğundan, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin, Eurocontrol ve ICAO’daki temsilcileri tüm çabalarına rağmen Türkiye’nin kontrolünde olacak bu iki yeni Hava Koridorunun açılmasına her hangi bir bahane ile karşı koyamadılar, mani olamadılar ve VETO edemediler.

Bu açılan yeni iki hava koridoru ile uçuş mesafeleri kısaldığı için, Türkiye, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin kontrolündeki Lefkoşa FIR hattını kullanan uçakların bir çoğuna artık kendisi hizmet vermeye başlayacak ve bu iki koridor, tahminlere göre bölgedeki yıllık €6,500,000 (Altı buçuk milyon Euro) cirosu olan uçakların Hava koridorundan geçiş ücreti pastasından en büyük payı alacaktır.

Hem iki yeni hava koridorunun açılmasına mani olmak isteyen hem de bu düz çizgi uçuş kuralının arkasına da sığınan Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti yetkilileri, Kıbrıs-Rusya uçuş rotasında Türkiye’nin kendilerine hava koridorlarını da açmasını da talep etmektedirler.

Hatırlarsanız, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Yakovu ve Cumhurbaşkanı Thasos Papadopulos,  17 Aralık Avrupa Konseyi toplantısında Türkiye’yi veto etmemek için yaklaşık 15 koşul öne sürmüşlerdi. Bunlardan bir tanesi de, Türkiye’nin kontrolündeki Hava koridorlarında  Kıbrıs Hava Yolları uçaklarının serbestçe uçuş yapması ve bir diğeri de Türkiye’nin her hangi bir hava alanı ile Larnaka hava alanı arasındaki uçuşların başlatılması idi.

Aslına Thasos Papadopulos’un Cumhurbaşkanlığı  döneminde Uluslar arası kuruluşlardaki temsiliyetlerine pek fazla önem vermediklerinden dolayı  Eurocontrol’da ve ICAO’da Rumlar, bir müddet ellerindeki koltukları boş tuttular. Türkiye’nin ağırlığı ve ciddiyeti, Başbakan Erdoğan’ın yarattığı yeni imaj ve performansla birleşince, Türkiye uluslar arası kuruluşlarda son derece olumlu sonuçlar almaya başladı.

Ercan Havaalanının bu gün, Uluslar arası Güvenlik Koşullarına asgari uyumunun kontrol edilmesi amaçlı olarak Amerika’dan gelen kontrolörler tarafından incelenmesi ve bana göre de uygun bulunacak olması, bence hem Ercan’a, hem KTHY’ye ve hem de KKTC hava ulaşımına büyük ve beklenmedik bir katkı koyacaktır.

KTHY son 18 aydır yürüttüğü programlı çalışması ile ISO 9001 belgesi ve ISPS kurallarına uyum sertifikasını almak üzeredir. Zaten bunları alamayan şirketler kapılarına kilit vurmak zorunda kalacaklarından KTHY’nin bunu başarması da, Ercan’ın güvenli havaalanları sınıfına girmesi ile birleşince KKTC hava taşımacılığının yeni bir ivme ve yeni bir ruh kazanacağına eminim.

Geriye Anavatan Türkiye’nin bizden hiç esirgemediği katkılarını daha da artırması kalmaktadır. Aslında bundan da en küçük bir şüphem dahi yoktur…

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 175
  TÜRKİYE KUZEY KIBRIS ÜZERİNDE İKİ YENİ HAVA KORİDORU AÇTI için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar