Türkiye’yi Tanıyor muyuz (4/7)

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 7 Ocak 2014 Saat : 7:47


 

Türkiye’nin havacılıkta en önemli projelerinden bir tanesi “Milli Savaş Uçağı”, diğeri de “Uydu Yapımı ve Uydu Fırlatma.”  Uydu yapımı ile uydu fırlatma birbirlerine bağlı gözükse de çok farklı teknolojiler gerektiren iki farklı sanayi dalları.

 

Bu maksat için yıllar önce 15 Mayıs 1984 tarihinde Türk Ticaret Kanunu ve Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu uyarınca tamı tamına 30 yıl evvel TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. kurulmuş Türkiye’de. Böylesi bir kararı o günlerin tüm olumsuz koşullarına rağmen geleceği görüp alan kişileri kutlarım, vefat edenlere de Allah’tan rahmet dilerim. İngilizce adı “Turkish Aviation Industries” olan ve kısaca TAI olarak tanımlanan bu gözde kuruluşumuz ile Türk Hava Kuvvetlerimiz, geçmiş yıllar içinde “Milli Savaş Uçağı”nın yerli olarak tasarımı ve imal edilebilmesi için ortak bir çalışma başlattılar ve 2014 yılına üç farklı tasarımla girdiler. Güçlü motorlu, ağır silah donanabilen, hızlı ve dövüşken savaş uçakları artık tasarımdan da öteye geçti ve şimdi masanın üstündeler. Hangisi uygun görülürse o imal edilecek.

 

Radara yakalanmayan “Milli Savaş Gemisi” gibi radarlara yakalanmadan uçmak özelliği de olacak bu “Milli Savaş Uçağı”nın ve Türk Hava Kuvvetlerine 2023’de katılması şimdiden planlanmış durumda.

 

2014 yılı içinde “Milli Savaş Uçağı”nın kavramsal tasarımı ve fizibilite çalışmaları bitecek ve ikinci aşama olan ön tasarıma geçilecek. Bunu “Kritik Tasarım Aşaması” izleyecek ve son adım olarak da “Detay tasarımı” ile yerli uçağın mühendislik çalışmaları tamamlanmış olacak. Çalışma ve üretim projesine göre 2021 yılında “Milli Savaş Uçağı”nın imalatına başlanacak.  İmalat sonrasında test uçuşları başlayacak. Hedef 2023 yılında  “Milli Savaş Uçağı”nı Türk Hava Kuvvetlerine teslim etmek.

 

Bilgisayar programcısı Türk Mühendislerinin yoğun çalışmaları sonrasında bu son derece zor ve meşakkatli yazılım hiçten yaratıldı ve uçaklarımıza uygulanabilir hale getirildi. “Milli Savaş Uçağı”nın elektronik aygıtlarının yazılımı ise çoktan millileştirildi. Dolayısıyla hiç bir yabancı ülkenin, bizim uçaklarımız üzerinde herhangi bir uzaktan kontrol yeteneği olmayacak artık.

TAI’nin ve Türk hava Kuvvetlerinin bu ortak çalışmasına paralel giden bir diğer sanayi dalı da, Uydu Yapımı.

 

Göktürk-2 uydusu,  görüntüleme amaçlı bilimsel Araştırma ve Teknoloji Uydusu Geliştirme Projesi kapsamında TÜBİTAK kaynaklarıyla gerçekleştirilen ilk Milli yer gözlem uydusu olup 18 Aralık 2012 tarihinde fırlatılarak yörüngesine oturtuldu. Daha fazla bilgi (https://www.tai.com.tr/tr/proje/gokturk-2) internet adresinden alınabilir.

 

Bu Türk yapımı uydu ile dünyanın farklı bölgelerinden resimler çekiliyor ve görüntüler yer istasyonlarına indiriliyor. Yörüngesi Güneş eşzamanlı ve yerden yaklaşık 700 km. yukarıda olup, dünyayı her 98 dakikada bir turluyor.

 

Türkiye’nin 3. yer gözlem uydusu olan Göktürk 2, sınırlarımızı ve denizlerimizi sürekli kontrol altında tutmanın yanında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) savaşma kabiliyetini arttırmak, uydu ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış olup 15 gigabyte resim depolama kapasitesine sahip ve 20 km’lik kare şeklinde fotoğrafları çekebilmek özelliğine sahip.

Bu yazı serimden sonra anavatan Türkiye’ye daha farklı bir şekilde bakacağınızdan eminim. Hayal gücünüz içindeki anavatan Türkiye resminin içinde, mevcutlara ilaveten doğruluğu şüphe götürmeyecek yeni bilgiler de yer alacak ve daha farklı bir perspektife sahip olacaksınız…

(Devam Edecek…)

Ata ATUN

e-mail: ata@kk.tc

http://www.ataatun.com

8 Ocak 2014

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 305
  Türkiye’yi Tanıyor muyuz (4/7) için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3

  Arşivler

  Son Yorumlar