Ülkem için ne yaptım

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 3 Aralık 2008 Saat : 12:12


 

Çocukluğumda gazete ve mecmuaları takip edebilecek kadar iyi olan İngilizcem ile komşumuz olan İngiliz askerlerinden bulabildiğim gazete ve mecmuaları okur, dünyadan haberler almaya, ne olup bittiğini öğrenmeye çalışırdım.


O dönemde Richard Nixon ve John F. Kennedy ABD Başkanlık seçimleri için yarışıyorlardı ve seçimi de 118.550 oy farkla Kennedy kazanmıştı. 69 milyon seçmen içinde minnacık bir farktı bu. 1960 yılında gerçekleşen bu seçimden benim kazanımım, hayatım boyunca ilke edindiğim bir cümlenin kafama çivi ile çakılması ve bir daha çıkmamak üzere yer etmesiydi.


Beni çok etkileyen bu cümleyi Teksas’da bir suikast sonucunda hayatını kaybeden Başkan John F. Kennedy, 20 Ocak 1961 günü yaptığı yemin töreninde söylemişti.


Cümlenin İngilizcesi “Ask not what your country can do for you—ask what you can do for your country” yani, “Ülkem benim için ne yapabiliri değil, ben ülkem için ne yapabilirimi sorgulayın”dı bu cümle ve hala daha ilk günkü gibi kafamdaki yerinde duruyor. Çoğu zaman da beni yönlendiriyor.


Ülkemiz için bir şeyler yapmaya çalışan üç kişi var.


Birisi heykeltraş Prof. Dr. Tankut Öktem. Maalesef geçen sene 2 Aralıkta bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu kişi, yetenekleri ve ünü Türkiye dışına taşmış ünlü bir heykeltıraş. Ülkemizdeki bir çok yapıtta imzası var. En önemlilerinden bir tanesi de Gazimağusa girişinde “Anıt Çemberi” olarak anılan yerdeki “Atatürk, Milli Mücadele ve 1974 Barış Harekatını” temsil eden görkemli heykel. Mağusa’da ki Anma törenleri hep orada yapılır. Ve ben her seferinde Prof. Dr. Tankut Öktem’i hatırlar ve anarım. O görkemli heykeli hayal gücünde nasıl canlandırdı ve realiyete çevirdi diye de düşünürüm.


Be yaptık biz rahmetli Tankut Öktem için.


Böylesi kıymetli bir sanatkarı, bırakın vatandaş yapıp, “KKTC vatandaşıdır. Onunla iftihar ediyoruz” diyerek gurur duymayı, ailesine başsağlığı bile göndermedik.


Bizim vefamız yok ama onun eserleri yüzyıllarca bu topraklarda kalacak. Biz gideceğiz ama o hep yaşayacak.


Diğer iki kişi ise, Ingiliz boksör David Haye ve onun aslen Kıbrıslı bir Türk olan menajeri Adam Booth.


“Tek Yumrukla yere seren” (Haymaker) lakabı ile bilinen genç ve başarılı boksör David Haye, başarısının sırrını 9 ay boyunca Kuzey Kıbrıs’ta organik ürünler yiyerek müsabakalara hazırlanmasına bağlıyor. Haye, geçtigimiz yıl Kasım ayından beri Kuzey Kıbrıs’ta Ozankoy Jimnastik Salonunda maçlarına hazırlanıyor.


Menajeri Adam Booth’un tavsiyesiyle yılın belirli zamanlarını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir şehri olan Girne’de geçiren ve maçlara hazırlanan Haye, tam bir KKTC aşığı.


Bir özelliği de maçlara şortunun bir tarafında KKTC bayrağı ile çıkması. Medya çekimlerini ve söylemlerini ise her zaman üzerinde İngilizce olarak Kuzey Kıbrıs yazan bir panonun önünde yapması.


WBC (Dünya Boks Konseyi) ile WBA (Dünya Boks Birliği) Cruiserweight (Yarı Ağır Sıklet) Dünya şampiyonlukları olan Haye, Yarı Ağır Sıkletteki son ünvan maçında Maccarinelli’yi yenerek WBO şampiyonluk kemerine de sahip oldu.


David Haye’in KKTC bayrağı ile çıktığı müsabaka, Londra’daki O2 Arena’dan yapılan canlı televizyon yayını ile tüm dünyada milyonlarca insan tarafından izlendi. Boks maçı sonrası, internetteki birçok sayfada Haye’in KKTC’li şortu ile ilgili forumlar açıldı


Haye, şortunda KKTC Bayrağı olması nedeni ile kendisini eleştirenlere daha önce yaptığı açıklamalarda, “Kimse beni yaşadığım yerin  tanıtımını yapmaktan alıkoyamaz” diyerek KKTC sevgisini ortaya koymuştu.


Yarı Ağır Sıklet’te tüm kemerleri toplayan boksör David Haye geçtiğimiz yaz içinde WBC Başkanı Jose Sulaiman’a bir mektup yazmış ve ağır sıklet’e geçme kararını açıklamıştı.


Ve boks dünyasının “Premier Ligi” yani 1.ci Ligi olarak da addedilen ağır sıkletteki ilk maçına Haye yine KKTC bayrağı ile çıktı ve rakibi ABD’li Monte Barrett’i devirdi. ABD’li rakibini beş raundda tam dört kez yere sererek karşılaşmayı kazandı.


David Haye, maç sonrası KKTC’li sporculara uygulanan uluslararası yarışmalara çıkma yasağına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine de, “Bu son derece acı ve utanç verici bir olay. Herkes sporunu her platformda yapabilmeli. Spor zaten insanları birleştirmeye yönelik bir olay. Bu durumu değiştirmek için elimden gelen bir şey yok ama ben de KKTC ismini ve bayrağını formamla şortumla ringler aracılığıyla dünya arenasına taşıyorum” diyerek protestosunu da dile getirdi.


Naklen yayında Türkçe öğrenmek istediğini de belirten Haye, en sevdiği Türk yemeğinin kuru fasulye olduğunu ve bu yemeğin özellikle ağır idman dönemlerine çok uygun bir besin olduğunu ifade etti. Haye, KKTC’de daha ne kadar yaşayacağı sorusu üzerine de ”Beni kabul ettikleri müddetçe orada yaşayacağım” yanıtını verdi.


KKTC devleti milyonlar harcasa böylesi bir tanıtımı yapamaz.


David Haye ve Adam Booth KKTC’ye çok şeyler veriyorlar.


Peki biz onlara ne yaptık.


Paraguay Hükümeti, bir dönemin çok popüler olan “Los Paraguayos” müzik grubuna Kırmızı renkli Diplomatik pasaport vermiş ve dünyadaki çeşitli ülkeleri gezerek verdikleri konserlerle Paraguay’ın (gizli) reklamını yapmalarını sağlamıştı.


Bence David Haye ve Adam Booth’a da, çoğu ülke kabul etmese de Kırmızı Pasaport verilmeli ve vatandaşlarımız yapılmalı. Ülkem de onlar için bir şeyler yapmalı.


NOT: Bokstan hiç anlamam ve seyretmem. Beni olayın vefa ve siyasi kazanım yönü ilgilendirmektedir.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Avrupa Birliği Değişime Gebe  
 • Rumlara Güven Duymak
 • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • Okunma 93
  Ülkem için ne yaptım için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar