Urbancic tek suçlu mu

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 5 Ağustos 2009 Saat : 12:12


 

Frank C. Urbancic, Türkiye’yi yakından tanıyan üst düzey Amerikalı bir diplomat. 1999-2002 yılları arasında İstanbul Başkonsolosluğu yapmıştı. Şimdi ABD Dışişleri’nin Terörle Mücadele Koordinatörlüğü dairesinde iki numara ve ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi.


Urbancic, Temmuz ayının son günlerinde ABD başkentindeki Woodrow Wilson Center’de yaptığı konuşmasında “Kıbrıslı Türkler’in Türkiye ile yakın bağlarına rağmen, çoğunun kendilerini Türk gibi hissetmediği” düşüncesini de sözlerine kattı ve  “Tabii bu benim düşüncem” diyerek bunun ABD’nin politikası olmadığını da vurguladı.


Bu sözlere tepki olarak da Pazartesi günü Kıbrıs Türk Koordinasyon Konseyi, ABD Lefkoşa Büyükelçisi Frank Urbancic’in bu sözlerini eleştirerek ABD’nin KKTC ofisine siyah bir çelenk bıraktı ve bir de mektup verdi.


Konsey mektubunda, “Sizin de ‘çok iyi bildiğiniz üzere’ Kıbrıs Türkleri yıllardır Ada dışından büyük paralar akıtılarak ‘Kıbrıslılık’ kimliği empoze edilme faaliyetleriyle karşı karşıyadır. Açıklamanızda Türkiye ile ilişkilerimizin, ‘yakın bağlardan’ çok öte bir içerik taşıdığını da hatırlatmamız gerekir” ifadelerini kullanmış.


Konseyi bu girişiminden dolayı kutlarım.


İyi bir düşünce.


Ama bana göre adres yanlış.


Sn. Büyükelçi Urbancic protesto edilecekler listesinin en sonundaki kişi olmalıydı. Belki de bu listeye bile alınmamalıydı.
 
Yabancı misyon şeflerinin görevleri, bulundukları ülke insanları ile iletişim kurmak, konuşmak, araştırmak ve bilgileri belli bir formatta toplayarak ülkelerine göndermek.


Belli ki Urbancic aramızdan birileri ile görüşmüş, bilgiler toplamış ve bir fikir edinmiş. Doğru veya Yanlış.


Şapkamızı önümüze koymamız gerekir artık.


Burada sorun Urbancic’in sözleri mi, yoksa bu sözleri söylemesine ve kafasında bu düşüncenin oluşmasına yol açan kişiler mi?


Yıllardır okullarımızda çocuklarımıza ve gençlerimize “Kıbrıslı” olduklarını üstüne basa basa söyleyen ve bu gerçeklerle bağdaşmayan teoriyi çocuklarımızın beyinlerini yıkamak pahasına evlatlarımıza aşılayanların hiç mi suçu yok.


Yıllardır “Kıbrıslı” milleti vardır diye halkın beynini yıkamaya çalışanların, Türk halkını zaman içerisinde Rum çoğunluğun egemenliğinde asimile edecek bir “Birleşik Kıbrıs” ütopyasına destek verenlerin hiç mi suçu yok.


Bu yapay “Kıbrıs Halkı”nı oluşturmak için “İki Toplumlu Etkinlikler”  düzenleyenlerin ve bu uğurda milyonlar harcayanların hiç mi suçu yok.


AB’de “Rüşvet” sözü yasak olduğundan, “Hibe, Bağış, Destek veya Karşılıksız Kredi” adı altında “Kıbrıslı Milleti” yaratmak ve “Birleşik Kıbrıs” ütopyasını gerçekleştirebilmek amacına hizmet etmek için faaliyet gösteren ve para uğruna bu zokayı yutan Sivil Toplum Örgütlerinin hiç mi suçu yok.


24-26 Mart 2006 tarihinde yapılan IV.cü Milli Eğitim Şürası içinde yer alan “Kültür-Sanat Komisyonu”nda “1958’den itibaren Türkçeleştirilen köy, sokak ve yer isimlerinin eski haline döndürülmesi” yönünde karar alınmıştı.


Bu karardan birkaç hafta sonra da, 19 Nisan 2006 tarihinde Zeybekköy’de, köy meydanının ismini birileri “Ayluka” olarak değiştirdi ama bu tabela sadece bir gece kalabildi yerinde. Zeybekköy halkının “Ayluka” Tabelasını hemen yıktığı hala daha belleklerimizde.


Bu kararı alanlar ile, söz konusu kararın uygulamaya konmasını 2 Ağustos’ta onaylayarak Resmî Gazete’de yayınlayanların hiç mi suçu yok.


Bizlerin anavatanımız Türkiye ile yüzyıllardır kopmamış olan ulusal bağlarımıza rağmen, kendimizi Türk gibi hissetmememiz için yapılan çalışmalara ve bu çalışmalara destek verenlere yukarıdakilere ilaveten daha onlarca örnek vermek mümkün.


Tek suçlu Urbancic mi?


Hiç sanmıyorum.


Bence Kıbrıs Türk Koordinasyon Konseyi, bir dizi “Siyah Çelenk” ve “Protesto Mektubu” hazırlamalı ve yukarda saydığım kişi ve kuruluşlar dahil “Türklüğümüzü unutturmaya Yönelik” çalışmalar yapan “Her kişi ve Kuruluşu” ziyaret edip kapılarına siyah çelenk bırakmalı ve protesto mektubu vermelidir.    


Asıl suçlu ve protesto edilmesi gereken onlar.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • ABD GAZZE’de Liman istiyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Aile Vakfımızın İftar Yemeği
 • Doğu Akdeniz’de Temelden Değişiklikler
 • 60 Yıllık Yanlış Düzeltilmeli
 • Batı, Kıbrıs Müzakerelerini Neden Başlatmak İstiyor?
 • BRTK TV Programı
 • Müzakerelerin İçeriği Değişir mi?  
 • Doğu Akdeniz ve KKTC başlıklı KONFERANS
 • Soğuk Savaş Kızışıyor
 • Okunma 30
  Urbancic tek suçlu mu için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar