Vatandaş Elektrik Zammına Karşı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 13 Ağustos 2015 Saat : 8:00


 

KKTC vatandaşları gerek Başbakanın, gerekse de CTP genel Başkanı Mehmet Ali Talat beyin “elektrik ücretleri maliyetin 6 kuruşluk altında üretiliyor, zam yapmak kaçınılmazdır” sözlerini pek anlayamıyor. Daha doğrusu petrol fiyatları düşerken niye elektrik ücretlerine zam yapılmak istendiğine bilinçli olarak aklı basmıyor vatandaşın.

 

Bugün KIB-TEK’in giderlerinin yüzde 65’i yakıt parası, geri kalan yüzde 35’i de maaşlar ve bakım parasıdır.  Vatandaşın isyanı, hem çalışan sayısının fazlalığına hem de bir yıl içinde 13 tane yüksek maaş, 13 tane tazminat adı altında asgari ücrete orantılı ödenek ve 13 tane de “K” değeri adı altında beleş elektrik kullanmak karşılığı bir başka ödeneğin oluşturduğu haraca. Açıkçası vatandaş geçmiş yıllar içinde bitmek bilmeyen grevlerle elektriksiz bırakılarak zorla kendisine kabul ettirilen yıllık toplamı 39 adet olan maaş ve ödeneklere karşı ve sırtına haksız bir yük yüklenerek soyup soğana çevrildiği inancında.

 

Bundan 2 sene evvel KIB-TEK’e elektrik direklerinin altını temizlemek amacı ile yüzden fazla kişi siyasi amaçlarla istihdam edildi. Yapılan açıklamada da bu kişilerin sezonluk oldukları ve elektrik direklerinin altı temizlendikten sonra işlerine son verileceği belirtildi ama bugüne değin işine son verilmiş herhangi bir temizlik amacı ile alınmış geçici personel görülmedi.  Duyan varsa bana bildirsin.

 

Evvelki sene alınan bu yüzlerce kişiye ilaveten bir o kadar da geçen sene gene siyasi amaçlarla ve partizanlık yapılarak KIB-TEK’te istihdam edildi.

 

Zaten vatandaş bu partizanca istihdamların mali yükünün kendi sırtına yüklenmesine çok içerliyor, bu nedenle de elektrik ücretine yapılmak istenen zamma fena halde karşı.

 

Elektrik ücretine zam yapılacağına son 2 yıl içinde yapılan partizanca istihdamlarla alınan kişiler işten durdurulduğunda, KIB-TEK çalışanlarına ödenen “K değeri” ödeneğinin ve “Tazminat” adlı avantayı kestiklerinde, elektrik birim maliyeti değil 6 kuruş, 16 kuruş birden aşağıya ineceğinin inancında halkımız.

 

Vatandaşlarımız, yıllardır sırtında taşıdıkları, son 2 yılda siyasi çıkarlara dayalı istihdamlar nedeni ile maliyetin, ekonominin, turizmin, sağlık hizmetlerinin ve sanayinin kaldıramayacağı düzeye geldiğini düşündükleri elektrik faturaları yüzünden KIB-TEK’in özelleştirilmesini istemektedir.  Siyasi kazanım için yapılan istihdamlar nedeni ile şişen birim maliyet bedelini vatandaş ödemek istememektedir. Sırtına kaldıramayacağı büyüklükte bir yük bindirildiğinin inancındadır ve bunun sürdürülmesine de sempatik bakmamaktadır.

 

Sayın KIB-TEK yöneticileri, elektrik birim fiyatına 6 kuruşluk zam yapacağınıza, maliyetleri nasıl aşağıya indirebilirsiniz onun çalışmasını yapmanız gerekmektedir. Fazla yapılmış olan istihdamı da hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadan aşağılara çekmek zorundasınız eğer elektrik birim fiyatına zam yapmamak ve tam aksine aşağıya çekmek istiyorsanız.

 

Siyasi kazanım elde etmek için istihdam yapmak yöntemini yıllar önce terk eden Avrupa Birliği üyesi ülkeleri, benzeri maliyetleri aşağıya çekme yöntemlerini başarıyla uyguladılar ve kabul edilebilir düzeye indirmeyi başardılar. Halkları aşırı istihdam nedeni ile sırtlarına bindirilmiş yüklerden kurtarılarak, daha ucuz enerji kullanmanın zevkini yaşamaktadır.

Şimdi sıra bizde… Bizim de aynı yöntemleri, korkmadan, çekinmeden uygulamamız lazım, maliyetleri aşağıya çekmek ve zam yapma mecburiyetinde kalmamak için…

 

Ata ATUN

e-mail: ata.atun@atun.com veya  ata.atun@gmail.com

http://www.ataatun.org

Facebook: Ata Atun

14 Ağustos 2015

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 73
  Vatandaş Elektrik Zammına Karşı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar