Vazgeç Talat, Rumları üzüyorsun

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 29 Ekim 2005 Saat : 1:22


 

Yani şimdi nereden çıktı bu Amerika ziyaretin Sayın CB Talat.

Herşey güllük gülistanlık giderken, nasılsa bayan Rice’i kandırdın ve Amerika’ya kapağı attın.

Şimdi bırak her şeyi bir kenara, dün Rice ile yaptığın toplantıda yememişsin içmemişsin hemen Kıbrıs’ta olan olayları ters yüz edip Amerikalı yetkililerin aklını karıştırmışsın.

“Siyahı beyaz göstermişsin”, “Rumları Annan’a şikayet etmişsin”, “Kıbrıs’lı Rumları, Kıbrıslı Türklere İşkence yapmakla Suçlamışsın”,   “Kıbrıslı Türklerin İzolasyonlarının kaldırılması için ABD’den yardım istemişsin”,  Rum Milli Muhafız Ordusu’ndaki askerlerin giydikleri tişortlerin üzerinde ”En iyi Türk ölü Türk’tür” sloganının olduğundan bahsetmişsin, Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a turist taşıyan dört otobüsün Rumlar tarafından yakılmasını söylemişsin, Aşırı ırkçı “Hrisi Avgi” (Altın Şafak) örgütü üyelerinin Veysel Toksoy ve Sadık Aktan isimli Kıbrıslı Türklere saldırarak küfretmelerini ve onları dövmeleri ile Eylül ayı sonlarında Vedat İnköylü’nün Lefkoşa’nın Rum kesiminde arabasıyla seyrederken üç Rum tarafından darp edilmesi ve arabasına büyük maddi hasar verilmesini söylemişsin.

Yani dostlar, komşular arasında olmaz böyle şeyler.

Yıllardır ne güzel bu işleri Rumlar yaparken, hem masum Türkleri öldürüp hem de “Türkleri isyan etti” diyerek BM’de ve AB’de istedikleri kararları aldırırlarken, sen nasıl yaparsın böyle oyun bozanlık.

Rum Yönetimi dış İşleri Bakanı Yakovou bile, senin söylediklerinden o denli rahatsız oldu ki, etti edemedi Rice’a bir de protesto mektubu yazdı ve seni kabul ettiği için kınadı.

Aslında bu tepkilerinden dolayı Rumları kınamamak lazım.

ABD Açıkça, sol gösterip sağ vuruyor. Tabi bu kroşeleri yıllardır bize ve Türkiye’ye vuruyordu, şimdi Rumlara yöneltti.

Ziyaretin, ABD Dışişleri Bakanlığının organizasyonunu yaptığı tüm aşamalarında Washington’un sürekli olarak görüşmenin hiçbir şekilde KKTC’nin tanınması anlamına gelmediğinin vurgulanmasına rağmen, tüm hazırlıklar tanınmış bir devlet liderinin kabul edilmesine uygun yapıldı ve aynı mevzuat uygulandı.

Sözle söylemiyorlar ama vücut dili ile söylüyorlar.

Talat’ın Dışişleri Bakanlığı’na yapacağı ziyaretin açıklanan seremonisi ile  yabancı ülkelerin Dışişleri Bakanlarının veya Devlet Başkanlarının ziyaretlerinde yapılan seremoni tıpa tıp aynı.

Mesela açıklanan seremonide, Bayan Condoleezza Rice’ın, “Kıbrıslı Türk lideri” sıfatı altında CB M. A. Talat’ı, ABD Dışişleri Bakanlığındaki makam odasının önündeki özel alanda karşılaması ve beraberce girişteki Amerikan bayrağının yanında fotoğraf çektirmeleri var. Bu işlem genellikle yabancı üst düzey konuklar için yapılıyor.

Dün sabah Amerikan Pasifik saati ile saat 11:00 de yapılan görüşmede CB Talat, özellikle Kıbrıs sorununa çözüm bulunması hedefiyle BM himayesindeki görüşmelerin hemen başlamasını, Rice’ın Kıbrıs Türk toplumuyla dayanışma göstermesini ve doğrudan uçuşlar gibi tecridi hafifletici önlemlerin benimsemesini istedi.

Evet, ABD KKTC’yi hem tanımıyor hem de tanıyor. Bu oyunun kuralı böyle.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 46
  Vazgeç Talat, Rumları üzüyorsun için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar