Yakın Doğu Üniversitesine yapılan saldırı aslında bizlere yapılan bir saldırıdır – Kınıyorum

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 24 Mart 2005 Saat : 2:52


 

Biz bu tür tecavüzlere ve saldırılara hiç alışık değiliz. Toplum olarak bu davranışı hiç sevmedik, hiçte hoşlanmadık. Kıbrıs’lı Türklerin engin hoş görüsünden kökenlenen sınırsız hürriyetlerle dolu demokrasi anlayışını, Nevruz kutlamalarının yapıldığı günün ertesinde, göz bebeğimiz bir üniversitenin Hukuk Fakültesi binasına Molotof  kokteyli atarak zedelemeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

Ümit ederim ki bu bir kişisel olaydır ve arkasında etnik fikirler ve nedenler yoktur.

Evet, biz silahlı mücadeleye alışığız. Geçmiş yıllarda bu ada üzerinde gördüğümüz insanlık dışı baskılar, yaşadığımız acı günler ve deneyimler nedeni ile hepimiz, annelerimiz, kız kardeşlerimiz ve kızlarımız da dahil olmak üzere tüm Kıbrıs’lı Türkler, çok iyi silah kullanmayı ve mücadele etmeyi öğrendik. Bir dönem bu bizim yaşam tarzımız bile oldu.

Bu günlere çok acılar çekerek geldik. Gün geldi yollarda Rum barikatları nedeni ile seyahat edemez olduk. Gün oldu, Rumlar minnacık çocuklarımıza vermek zorunda olduğumuz sütü bile yasakladılar. Sütsüz kaldık, susuz kaldık, aç kaldık, iş bulamadık, süründük ama teslim olmadık.

Ada üzerinde bölük pörçük küçücük Türk toplulukları olarak küçücük bölgeler içine hapsedildiğimiz günlerden, 1974 Barış harekatı ile önce Federe Devlet düzeyine sonra da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti haline geldik.

Bu kan, ter, gözyaşı, üzüntü ve onlarca şehitin üzerine kurulu devletin ilk meclisinde bende Milletvekili olarak görev yaptım. Heyecanımız, bir şeyler yapabilmek düşüncemiz ve devletimize, halkımıza, kurumlarımıza olan  inancımız en üst düzeydeydi.

Evet sıkıntılar yaşamadık mı, yaşadık. Rumların ve tüm dünyanın uyguladığı ambargolar ve ekonomik baskılar altında neredeyse tükeniyorduk ki, Anavatan Türkiye her zaman olduğu gibi gene yardımımıza koştu.

Yollarımızı yaptı, elektrik gibi, su gibi, telefon gibi tüm alt yapıyı sil baştan inşa etti, tüm kamu görevlilerinin maaşlarını aksamasız ödedi ve her tür sektörde gerekli olan tüm ekonomik katkıyı koydu.

Hala daha ekonomik baskılar altındayız. Hala daha ambargolar ve izolasyonlar devam ediyor. Ama tüm bu kısıtlamalara rağmen KKTC’de ayakta durmayı başarabilmiş ve gelecek vadeden iki ana sektör var. Yüksek öğrenim yani Üniversitelerimiz ve Turizm.

Yakın Doğu Üniversitesi, yıllar içinde çıraklıktan çıkmış ve artık ustalığa oynayan, başa güreşen bir üniversite haline gelmiş. Büyük bir gelişme ve atılım içinde. Daha şimdiden hedef olarak kendine dünyadaki ilk 500 üniversite içine girmeyi belirlemiş.

Kütüphanesi, yurtları, havuzu, eğitim sarayı ve diğer akademik yapıları ile birinci sınıf bir üniversite.

Hiç kimsenin bunu bozmaya ve binbir zorlukla kurulmuş Yakın Doğu Üniversitesine saldırmaya hakkı yok. Bu topraklar için yıllarca verilmiş mücadeleyi boşa çıkarmaya ve sonunda da yaratılanları yıkmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.

Bu düşünceyi lanetliyorum ve kınıyorum.

Yargıçlarımıza sesleniyorum, eğer bunun faili etnik bir grubun propagandasını yapmak amacı ile bu saldırıyı gerçekleştirmiş ise lütfen en ağır bir şekilde cezalandırın ve sonra da Kıbrıs’lı değilse atın adamızdan defolsun gitsin.

Üniversitelerimize eğitim görmenin dışında bir düşünce ile giren  zavallılara aramızda yer yoktur ve hiçbir zaman da olmayacaktır…..

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 83
  Yakın Doğu Üniversitesine yapılan saldırı aslında bizlere yapılan bir saldırıdır – Kınıyorum için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-1 kktc-bayrak kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar