Yunan Baharı Sona Eriyor-1

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 8 Şubat 2015 Saat : 8:31


 

Çipras’ın son seçimlerdeki başarısı, Yunan halkına Avrupa Birliği içinde Rus sitemini uygulayabileceğine inandırmak oldu. Kapital sistemin koşullarını bozmadan, şartlarını da değiştirmeden sosyalist sistemi uygulayabileceği vaadini verdi ama kasası boş, değerli madenleri bulunmuyor, en önemlisi de nakit geliri yok.

 

Greece Hitting Wall

Lenin,  neredeyse yüz yıl evvelki koşullarda Çarlık Rusya’sını devirirken batının tüm baskısına ve görünmez ambargosuna rağmen başarılı olabilmeyi başarmıştı kapital düzenden sosyalist düzene geçerken. Yaşanan korkunç enflasyonu yeraltı kaynaklarının satışı ile frenlemiş, radikal bir değişim sonucu yönetim sistemine getirdiği o güne değin görülmemiş ve yaşanmamış yepyeni bir devlet sistemini de kökleştirmeyi başarmıştı.

 

Ertesi yıl Almanya’nın Bavyera eyaletinde de Lenin’in Rusya’da kurmaya başardığı komünist devlet sistemine paralel olarak bir komünist devlet kurulmuştu ama nakit ve gelir yokluğundan herkese vaat edilen maaşlar ödenemeyince birkaç ay içinde batmış, tarihten silinmişti.

 

Çipras’ın, Avrupa Birliğinin kapital düzeni içinde kalarak ve kapital düzenin tüm koşullarını uygulayacağını taahhüt ederek sosyalist bir düzeni vaat etmesi, inekten sıpa üretmeyi vaat etmekle eşdeğer düzeyde açıkçası.

 

Zaten Avrupa Birliği daha Yunanistan batmanın eşiğine geldiğinde elinden tutmuş ve 640 milyar Avro olan borcunun yarısını silerek ilk desteği vermiş, borcu da 320 milyar Avro’ya indirerek Yunan hükümetinin önüne alınacak tedbirler paketi ile bir de ödeme planı koymuştu.

 

Alınacak tedbirlerin tümü kemer sıkmaya yönelikti ve belli bir vadede de bu borcu ödeyebilecek şekilde tasarlanmıştı. Dönemin Yunan hükümeti de Avro bölgesinden atılmamak ve Avrupa Birliğine de veda etmemek için bu koşulları kayıtsız koşulsuz kabul etmişti.

 

Kahraman Çipras meydanlarda bu anlaşmaya karşı çıkacağını, ek vergileri kaldıracağını, asgari ücreti yükselteceğini ve benzeri ekonomik tedbirlere yönelik uygulamaları iptal edeceğini vaat etmişti ama kasanın boş, gelirin olmadığı bir ortamda bunu nasıl başaracağına hiç değinmemişti.

 

Geçen hafta içinde Başbakan Aleksis Çipras ve Maliye Bakanı Yanis Varufakis iki ayrı koldan Avrupa Birliği’nde Yunan halkına verdikleri vaatler yönünde mali içerikli görüşmelere başlayınca, Avrupa Merkez Bankası, Çipras hükümetine duyduğu güvensizlik nedeni ile halen “Çöp” sınıfında olan Yunanistan Devlet tahvillerini nakit para karşılığında teminat olarak kabul etmeyeceğini açıkladı.

 

Yunanistan’a bu karar değişene kadar Avrupa Birliği tarafından nakit para desteği verilmeyecek ve tüm Yunan bankalarının nakit gereksinimlerini de Yunanistan Merkez Bankası karşılayacak. Karşılamasına karşılayacak da, hazinedeki para ancak 2 hafta yetecek düzeyde.

 

Bu zaman dilimi içinde AB’den daha evvel mutabakata varılan antlaşma içeriğince 15 Milyar Avro’luk yardım dilimi gelmezse Çipras’ın, çalışanların yıllardır her ay emeklilik fonlarına yatırdıkları primleri, maaş ödemesi ve piyasayı canlı tutmak için kullanması gerekecek. Başka da çaresi yok. Bu kaynak da ancak Yunanistan’ı Nisan ayına kadar götürebilecek düzeyde.   Sonrası ise tufan, hatta tsunami… (Devam edecek)

 

Ata ATUN

e-mail: ata.atun@atun.com

http://www.ataatun.org

Facebook: Ata Atun

9 Şubat 2015

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 168
  Yunan Baharı Sona Eriyor-1 için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar