Yunanistan’daki Seçimlerin Etkisi

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 4 Ocak 2004 Saat : 7:51


 

Yunanistan in derdi bence AB kozunu kullanarak Kıbrıs ın AB uyesi olmasini saglamaya calisacaklar, Turkiye yi Ege meselesinde Uluslararasi Adalet Divani na gitmeye zorlayacaklar. Annan Plani temelinde maksimum faydayi almaya calisacaklardir O nedenle ohi deme luksleri yok. politikalari bu yonde.

Ama Rumlar her zaman gorusmeye hazir olduklari mesajini vereceklerdir. 1 Mayıs 2004 te bence gercek niyetleri ortaya cikacaktir. O zaman daha acik beyanatlar vereceklerdir. Zaten kendilerini cozume degil 1 Mayis a endekslediler. aciklamalari boyle.

Rum Siyasi partilerin de Annan Planında hoşnut olmadıkları ve de özellikle de Annan’ın koymuş olduğu “Sizin çözüm bulamadığını konularda benim uygun gördüğüm çözümü kabul edeceksiniz” şartına çok bozulmakta olduklarıdır.

Mart sonu Nisan başı Yunanistan’da yapılacak genel seçimler sence Kıbrısta Rumların ve Türklerin yapmayı planladıkları (Annan Planı) görüşmelerini etkileyecekmi.

Yunanistandaki Şahinler geleneksel OHİ’lerini her maddede kullanacaklarmı yoksa tam seçim arifesinde Kıbrıs’ta Elen çıkarlarına karşı olan maddelere itiraz etmeyip “Yeni döneme bizde uyalım” mı diyecekler.

CTP BDH sayin Rauf Denktas i elestiriyorlar ve yillardir sorunu cozemedigini soyluyorlar ama Denktas degil miydi halktan tek basina yuzde 70lerde oy alan. Rumlarin sag partileri degil miydi oylarini Klerides Vasiliou tasos a veren. demek ki halklar bir seyler istiyor ama uyusmayan noktalar.

Rumlarin Annan Planını niye imzalamadiklarini anlamiyorum. Guclu devlet yapilari ekonomileri milliyetcilik cizgileri bu faktorler uzun vadede adanin kendi kontrolleri altina girmesine yardimci olacak faktorler ki Annan Plani iki taraftan Rum tezlerine agirlikli dayaniyor. Buna ragmen itiraz ediyorlar. Sebep basit devleti kendilerine ait goruyorlar ve bundan vazgecmiyorlar… Baska bir soru aklima gelmiyor..

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 87
  Yunanistan’daki Seçimlerin Etkisi için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-tc-bayrak- kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar