Zirve Programı

Prof. Dr. Ata ATUN

 
Yazarın tüm yazılarını görüntüle

  
 16 Aralık 2004 Saat : 1:27


 

AB Hükümet ve Devlet Başkanları Zirve Programı ve KIBRIS

Tüm gazeteler ve TV’ler bu gün aynı konuyu işledikleri için bu günkü köşe yazımda Avrupa Parlamentosunun (AP), Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile tam üyelik müzakereleri ile ilgili kararından bahsetmeyeceğim.
Karar %61 EVET oyu ile alındı bu nedenle de sadece dünkü köşe yazımda ön gördüğüm %65 EVET oylarına çok yaklaştığımı belirtmekle yetineceğim.

Beni asıl ilgilendiren dün ne olduğu değil, bu akşam ve yarın zirvede ne olacağıdır.

Bu gün AB üyesi 25 ülkenin katılacağı, iki günlük Hükümet ve Devlet Başkanları zirvesi, Brüksel’deki Justus Lipsius binasında başlayacak. Bu zirveye AP Başkanı Borell ve BM Genel Sekreteri Annan’da katılacak. Annan Kıbrıs konusundaki görüşünü belirtmek üzere bu toplantıya katılacak. Bu kişilerin zirveye katılması çok olağan dışı ve bir o kadar da önemli.
Geçen günkü yazımda da belirttiğim gibi, gelen haberlere göre Birleşmiş Milletler Teşkilatı Kıbrıs sorununa son vermek ve “BİRLEŞİK KIBRIS CUMHURİYETİ”ni kurmak için taraflar arasında yeni görüşmeler başlatmak kararında ve tüm girişimleri de bu yönde. Annan’ın zirveye çağrılmasının nedeni sadece Kıbrıs konusu.
Türkiye’nin KIBRIS konusundaki yaklaşımı çok doğru ve BM’ye yönelik. Türkiye, Kıbrıs’taki sınır sorununa rağmen Güney Kıbrıs’ı AB’nin üye olarak kabul ettiğini öne çıkarmakta ve sorunun çözümünden sorumlu olamayacağını belirterek bu konudaki muhatabının Birleşmiş Milletler olduğunu iddia etmektedir. Birleşmiş Milletlerin tekrar bir görüşme başlatması durumunda konunun adilane çözümü için iyi niyetli ve yapıcı katkılarını esirgemeyeceğini açıkça ortaya koymaktadır.

Bu gün başlayacak ve yarın da devam edecek zirve Programı aynen şöyle:
16 Aralık 2004, Perşembe
Saat 18:00 – Liderlerin zirvenin yapılacağı konsey binasına gelişleri.
Saat 19:15 – Liderler ve dışişleri bakanları ayrı ayrı çalışma yemeğinde bir araya gelecekler.
Saat 22:30 – AB Dönem Başkanının basın toplantısı..

17 Aralık 2004, Cuma
Saat 09:15 – Üye ülkelerin liderlerinin binaya gelişi
Saat 09:50 – AP Başkanı Borelle’nin toplantıya katılması.
Saat 10:25 – Borelle’nin toplantıdan çıkışı.
Saat 10:30 – BM Genel Sekreteri Annan’ın toplantıya katılması.
Saat 11:30 – Annan’ın Basın toplantısı.
Saat 13:45 – Aday ülkeler olan TÜRKİYE, Bulgaristan Romanya ve Hırvatistan Başbakanlarının ve Dışişleri Bakanlarının toplantıya katılması.

Türkiye’nin, Ankara Antlaşması’nın ek protokolünü imzalaması, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetini tanınması anlamına gelebileceği için bu iki günde, müzakere tarihinin kaderini belirleyecek en kritik gelişme “VETO” hakkı bulunan Kıbrıs (Rum) Cumhuriyetinin, Türkiye’nin, Ankara Antlaşması’nın ek protokolünü imzalaması için her yolu denemesi olacaktır.
Bence Türkiye, aynı Roma’daki Avrupa Anayasası’nın imza töreninde olduğu gibi birinciye ek olarak ikinci bir kağıtla Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’ne ilişkin çekince metnini AB’ye iletecek. Bu çekince belgesinde Türkiye’nin, BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde kapsamlı nihai bir çözüm olmadığı sürece siyasi olarak Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’ni tanımadığını vurgulayarak tüm politik baskıları BM’ye yönlendirecek.

Prof. Dr. Ata ATUN Son 10 Yazı                                                                                  Yazarın Tüm Yazıları • Asıl Müdahale Bundan Sonra
 • Otur Oturduğun Yerde!
 • KÖŞE YAZI’m Rusça Gazetede
 • Regional Balances Are Changing Rapidly
 • Bölgesel Dengeler Hızla Değişiyor
 • We Own Cyprus
 • Kıbrıs’ın Sahibi Biziz
 • Türkiye mi AB’ye, AB mi Türkiye’ye muhtaç?
 • ABD ve İsrail’in Çöküş Süreci mi Başlıyor
 • Türkiye-AB İlişkilerinde Değişim
 • Okunma 59
  Zirve Programı için yorumlar kapalı

  Yorumlara kapalı.

  Prof. Dr. Ata ATUN Makaleleri, Özgeçmişi, Yazıları Son Yazılar FriendFeed
  Samtay Vakfı
  kıbrıs haberleri
  kibris 1974
  atun ltd

  Gallery

  Şehitlerimiz-amblem kktc-bayrak kktc-tc-bayrak kktc-tc-bayrak-2 kktc-tc-bayrak-3 kktc-tc-bayrak-4

  Arşivler

  Son Yorumlar